Olomoucký kraj má hejtmana, Ústecko křehkou koalici bez účasti vítěze

Až měsíc po říjnových krajských volbách se poprvé sešlo zastupitelstvo Olomouckého kraje. Hejtmanem zvolilo Oto Koštu z hnutí ANO. Na severu Čech naopak vítězné uskupení vicepremiéra Babiše přišlo o Ústecký kraj, kde vznikla křehká trojkoalice bez jeho účasti. Volby tam definitivně platí – tamní soud zamítl i poslední stížnost.

Hnutí ANO v Olomouckém kraji sestavilo koalici spolu s ČSSD a ODS. Košta zastupitelům řekl, že hodlá zlepšit dopravní infrastrukturu a snižovat zadluženost kraje. Za prioritu považuje také investice. 

V Ústeckém kraji skončí vítěz v opozici

Po dlouhém jednání s KSČM hnutí ANO na severu Čech v krajské vládě nebude. KSČM nakonec vytvoří koalici s ČSSD a SPD-SPO. V zastupitelstvu budou mít nejtěsnější většinu jednoho hlasu. Komunisté dali spolupráci zelenou navzdory vidině silné opozice.

Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš neskrýval rozhořčení a v rozhovoru pro deník Právo se proti takovému výsledku ohradil: „Obešli nás a podvedli, i když nám říkali, že s námi koalici vytvoří. Je to neskutečná prasárna, když společně s námi mohla KSČM pohodlně vytvořit většinovou koalici. Navíc jsme komunistům nabídli nejen hejtmana, ale i většinu v radě.“

„Je to neskutečná prasárna, když společně s námi mohla KSČM pohodlně vytvořit většinovou koalici."

Bubeníček ale s tvrzením ministra financí nesouhlasí: „Jednak to byla (Od ČSSD a SPD-SPO) dlouhodobá stejná nabídka, nabídky (od ANO) se měnily, druhý takový moment byl, že více známe budoucí kolegy zastupitele z této strany. Budoucí kolegové zastupitelé z hnutí ANO jsou pro nás většinou neznámé osobnosti. A samozřejmě jsme nemohli opomenout neustálou kritiku špatné práce od lídra hnutí ANO,“ uvedl pro ČTK.

Podle slov Richtera, krajského předsedy hnutí ANO, nebylo jednání KSČM překvapivé: „Byli jsme do této pozice pasováni záhy. Věděl jsem, že se řítíme do opozice. Nemám s tím problém. Naopak, oni budou muset vysvětlovat a je to stáhne ke dnu. Nás ne.“

Ústecký kraj není jediný, kde se vítězné ANO nedostalo do vládní koalice. V Plzeňském, Královehradeckém a v Pardubickém kraji koalici sestavila ČSSD. 

Dojednané koalice jednotlivých krajů:

Středočeský (ANO; STAN; ODS; TOP 09) Jihočeský (ČSSD; ANO; Jihočeši 2012), hejtmanem je Jiří Zimola (ČSSD) Plzeňský (ČSSD; ODS; Starostové a Patrioti; Koalice pro kraj) Karlovarský (ANO; ODS HNHRM, Piráti; SPO) Ústecký (KSČM; ČSSD; SPD-SPO) Liberecký (SLK; ANO; ČSSD; ODS) Královehradecký (ČSSD; ODS; Koalice pro Královehradecký kraj; Starostové a Východočeši; TOP 09) Pardubický (ČSSD; Koalice pro Pardubický kraj; ODS; STAN), hejtmanem je Martin Netolický (ČSSD) Vysočina (ČSSD; ANO; ODS; Starostové pro Vysočinu), hejtmanem je Jiří Běhounek Jihomoravský (ANO; ČSSD; Starostové pro Jižní Moravu; TOP 09; Žít Brno) Olomoucký (ANO; ČSSD; ODS) Zlínský (KDU-ČSL; ANO; STAN; ODS), hejtmanem je Jiří Čunek (KDU-ČSL) Moravskoslezský (ANO; KDU-ČSL; ODS)
SDÍLET
sinfin.digital