Opozice už zase blokuje jednání poslanců. Necháme je vymluvit, pak ale budeme ráznější, slibuje Michálek

Pirát Jakub Michálek v rozhovoru pro INFO.CZ vysvětluje vládní pozici a strategii ve vztahu k opakovaným obstrukcím opozice. Vládní většina se podle něj dohodla na tom, že po jistou dobu bude k opozici vstřícná, což ale nesmí překročit rozumnou hranici. Ta podle slov Michálka spočívá v tom, že by koaliční vláda nebyla schopna prosazovat svoje zákony. Z rozhovoru nicméně plyne, že by Piráti volili i razantnější kroky, třeba změny v jednacím řádu Poslanecké sněmovny.

Úspěšná vláda je mimo jiné taková vláda, která dokáže prosazovat svoje zákony parlamentem – Poslaneckou sněmovnou a Senátem. A to se současné koalici zatím příliš nedaří. Co s tím hodláte dělat?

Protože je tady problém obstrukcí, neefektivního jednání sněmovny, problém obrovského blábolení opozice, které hnutí ANO historicky kritizovalo, už poněkolikáté, navrhli jsme jako Piráti autonomní usnesení. V podstatě jde o pravidla Poslanecké sněmovny, která říkají, kdy a v jakém rozsahu se může řečnit tak, abychom obstrukcím aspoň zčásti zamezili.

Pochopitelně jsme ale součástí koalice, která se skládá z pěti politických stran – a v jejím rámci permanentně diskutujeme o míře benevolence vůči opozici, stále se snažíme o nějakou rozumnou politickou kulturu. Dnes nám přitom jenom pět hodin trvalo schválení programu, teď – když spolu mluvíme (v 17:30, pozn. red.) – poslanci už dvě a půl hodiny projednávají první bod programu, přihlášeno do rozpravy je v danou chvíli sedm poslanců, jejichž projevy trvají třeba i hodiny.

A my víme, že poslanci hnutí ANO mají připravené zásobníky textů, ze kterých čtou svoje projevy, přičemž jim nejde o to, aby nějak obohatili věcnou debatu o projednávaných zákonech. Jejich cílem je pouze zdržovat, aby se nedostalo na zákon o střetu zájmů. Takže my budeme do nějaké míry benevolentní, necháme jim prostor k tomu, aby se mohli vyjádřit, nemělo by to ale přesáhnout hranici, kdy demokraticky zvolená většina nemůže schvalovat svoje zákony.

Jinak řečeno: v určitém okamžiku budeme ráznější, zatím ale necháváme opozici prostor. Tak jsme se v rámci koalice v úterý na poradě předsedů poslaneckých klubů domluvili.


Česko si povídá. Zapojte se do diskuze s těmi, kdo svět vidí jinak než vy, a vystupte ze své názorové bubliny. 

Stačí odpovědět na pár otázek. Informace o projektu zde.

Ústavní právník Jan Wintr se dnes v rozhovoru pro ČT24 nechal slyšet, že obstrukce nejde porazit. Podle něj by opozice mohla blokovat jednání sněmovny třeba i celé volební období…

To si nemyslím. Podle mého názoru většina ve sněmovně přece jen nějaké nástroje má. Souhlasím ale s tím, že současný jednací řád sněmovny má obrovský obstrukční potenciál. Ostatně se to ukázalo už v minulém volebním období. Já osobně jsem se obstrukcí v tom smyslu, že bych měl nekonečné projevy, nikdy neúčastnil, takže si myslím, že na to mohu s klidným svědomím upozorňovat. A to hlavní je, že obstrukce neprospívají demokracii a důvěře občanů v Poslaneckou sněmovnu. A také tomu, že poslanci dokážou plnit program, se kterým šli do voleb.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak chce vláda reagovat na opoziční obstrukce?
  • Mají Piráti v rámci koalice dostatečný prostor, aby prosadili svoje priority?
  • A jaké úspěchy si už podle Michálka připsali?
sinfin.digital