Ostrava bude vzorem moderního města pro celý svět. Prvně je ale nutné ji odstřihnout od politických prospěchářů, říká Radim Ivan

Před rokem byl jednou z nejviditelnějších postav na kandidátce koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji do Poslanecké sněmovny a nyní je volebním lídrem v největší ostravské městské části. Ve třiceti dvou letech se ostravský rodák Radim Ivan uchází o post starosty v Ostravě-Jihu a otevřeně říká, že loňská kampaň mu dala víc, než sám čekal. Nyní jsme si se zakladatelem ČESKO.plus povídali o tom, kam by se Ostrava měla posunout a jaký vztah má konkurenční SPOLU a ANO ve městě a regionu, kde obě strany spolupracují.

Loni jsi kandidoval do sněmovny z prakticky nevolitelného místa, přesto o tobě bylo slyšet. Co tě vedlo k tomu se do toho pustit znovu? Nutno říct, že tentokrát již z daleko lepší pozice.

V loňské kampani jsem si ověřil, že směr, jakým se chci v politice vydat, je správný. Objel jsem prakticky celý Moravskoslezský kraj, bavil se s tisíci lidmi a snažil se pochopit, co je nejvíc trápí. Zároveň jsem se se svou kampaní dostal do povědomí a některé z mnou prezentovaných bodů se už dokonce na vládní úrovni řeší. Konkrétně jde například o zvýšení limitu zdanění výdělku pro studenty na dvacet pět tisíc. Jsem za to rád, ale to je tak vše. Politika je řemeslo a jako každá práce začíná doma. Pokud v ní chci uspět, musím ukázat, že politiku jako řemeslo opravdu umím. Nejlépe to ukážu tak, že se stanu starostou doma na Jihu a udělám z něj ještě lepší místo k životu.

Teď už ke komunálním volbách. Jaké problémy trápí Ostravu?

Ostrava má oproti Praze poloviční rozlohu, v rámci které žije tři sta tisíc lidí. Tedy čtvrtina oproti hlavnímu městu a z toho ještě třetina přímo v našem volebním obvodu. Přitom se stále vylidňuje. Správa tak velkého území s malým počtem obyvatel je neefektivní. Týká se to prakticky všeho. Od hromadné dopravy přes rozvoj klíčové infrastruktury až po další městské služby, jako je například úklid. Je prostě diametrální rozdíl, zda inkasuje Ostrava daně přes rozpočtové určení daní (RUD) od tří set tisíc nebo od půl milionu lidí. 

Zároveň město i kraj doplácí na nespravedlivý RUD v celé České republice. Kdyby viděli němečtí nebo francouzští starostové, kolik od státu inkasujeme, tak se jedni udáví bratwurstem a druzí zalknou červeným. Přičíst k tomu musíme i fakt, že současné vedení města i kraje udělalo velmi málo pro to, aby tento negativní trend jakkoli napravilo. Ať už jde o vylidňování, správu města či pozici Ostravy jako silného hráče v celorepublikovém nebo středoevropském měřítku.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co považuje Radim Ivan za klíčové pro budoucnost Ostravy?
  • A v jakých odvětvích vidí příležitost pro město?
sinfin.digital