Ostudné místo české historie nejspíš zmizí z mapy

ČTK

Info.cz

Vláda Bohumila Sobotky chce vykoupit vepřín v Letech u Písku, který stojí na místě bývalého tábora pro Romy. Cenu stát zatím nezná.

Ministr financí Andrej Babiš zjevně našel peníze na vykoupení vepřína v Letech u Písku, který z části stojí na místě bývalého tábora pro Romy. Podařilo se mu tak něco, co se nepodařilo například vládě premiéra Petra Nečase, která před šesti lety oznámila, že nemá na vykoupení vepřína odhadovaných 400 milionů korun.

Babiš začal peníze hledat ve chvíli, kdy se musel v září letošního roku omluvit za svá slova, v nichž označil za lež, že Lety byly koncentračním táborem. Samotné schválení návrhu ovšem ještě definitivně neznamená, že vepřín společnosti AGPI končí. Vláda si nyní nechá odhadnout cenu zemědělského objektu.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci uvedl, že se na pozemky musí vypracovat znalecký posudek, aby je ministerstvo kultury mohlo odkoupit. Ministr kultury Daniel Herman, který se o vykoupení vepřína dlouho snaží, zdůraznil, že je to poprvé, kdy majitelé uvažují i o možnosti přímého prodeje. Dosud upřednostňovali variantu, podle které by kabinet zajistil v okolí výstavbu podobného zařízení.

sinfin.digital