Ostudné místo české historie nejspíš zmizí z mapy

Vláda Bohumila Sobotky chce vykoupit vepřín v Letech u Písku, který stojí na místě bývalého tábora pro Romy. Cenu stát zatím nezná.

Ministr financí Andrej Babiš zjevně našel peníze na vykoupení vepřína v Letech u Písku, který z části stojí na místě bývalého tábora pro Romy. Podařilo se mu tak něco, co se nepodařilo například vládě premiéra Petra Nečase, která před šesti lety oznámila, že nemá na vykoupení vepřína odhadovaných 400 milionů korun.

Babiš začal peníze hledat ve chvíli, kdy se musel v září letošního roku omluvit za svá slova, v nichž označil za lež, že Lety byly koncentračním táborem. Samotné schválení návrhu ovšem ještě definitivně neznamená, že vepřín společnosti AGPI končí. Vláda si nyní nechá odhadnout cenu zemědělského objektu.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci uvedl, že se na pozemky musí vypracovat znalecký posudek, aby je ministerstvo kultury mohlo odkoupit. Ministr kultury Daniel Herman, který se o vykoupení vepřína dlouho snaží, zdůraznil, že je to poprvé, kdy majitelé uvažují i o možnosti přímého prodeje. Dosud upřednostňovali variantu, podle které by kabinet zajistil v okolí výstavbu podobného zařízení.

Byl jsme pověřen, abych udělal ocenění vepřína, abychom měli nějakou sumu, o které můžeme mluvit se zástupci akcionářů

Přestože cenu za vykoupení vepřína minulé vlády odhadovaly na stovky milionů korun, výsledný odhad nemusí být tak vysoký. Společnost AGPI, která vepřín vlastní, je dlouhodobě ve ztrátě. Podle poslední veřejně přístupné výroční zprávy z roku 2014 prodělala v témže roce zhruba 20 milionů korun. Na místě vepřína navíc nelze postavit nic jiného než památník.   

Tábor v Letech u Písku vznikl v srpnu 1940 jako „kárný pracovní“. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Ostudným místem českých dějin ovšem zdaleka není jen kvůli tomu, že na jeho místě nyní stojí vepřín. Personál tábora byl totiž český a místní dozorci si v ničem nezadali s krutostí svých kolegů z nacistického Německa. 

Protektorátní ministerstvo vnitra a německé policejní orgány dokonce kvůli krutosti místních dozorců musely zasáhnout a odvolali šéfa tábora Josefa Janovského. 

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital