Paradox současné KSČM: Klesající volební podpora vs. stoupající vliv na politický provoz

Přestože pro ně loňské volby znamenaly ústup ze stabilních pozic, jejich reálný vliv roste. Řeč je o Komunistické straně Čech a Moravy, která je pro Andreje Babiše nejstabilnějším spojencem ve vyjednávání o vládě. Nic na tom – zdá se – nezmění ani blížící se sjezd. Ať už dopadne jakkoli, předseda hnutí ANO s nimi může počítat. V tomto ohledu lze hovořit o jednom z nejpodstatnějších efektů expanze jeho politického projektu. Předtím totiž dlouhé roky platila nepsaná dohoda všech relevantních politických stran o vyloučení komunistů z podílu na moci. Nejen proto má smysl se komunisty zabývat. Politický analytik INFO.CZ Vratislav Dostál připravil o komunistech cyklus textů. Zveřejňujeme první z nich.

„KSČM jedná nejen s vítězem voleb v zájmu stability země, ve prospěch dolních deseti miliónů a s cílem prosadit maximum z našeho programu. Povede-li další vývoj k vypsání předčasných voleb, odpovědnost za to ponesou strany neschopné konstruktivního jednání a rozumného kompromisu. KSČM je však plně připravena i na takovou alternativu,“ píše ve víkendovém usnesení ÚV KSČM, které reaguje na čtvrteční krach jednání o druhé vládě premiéra v demisi Andreje Babiše.

Předseda komunistů Vojtěch Filip se pak nechal před novináři slyšet, že je KSČM i nadále připravena o vládě jednat. Zkrátka a dobře: Babiš se na ně může spolehnout jako na nikoho druhého. Komunisté jsou předvídatelní a hlavně spolehliví. Což je vlastnost, kterou v zákulisí české politiky potvrdí téměř každý. Co komunisté slíbí, to také splní.

Na tahu je Zeman: Budu respektovat, když pověří jiného člena ANO, tvrdí Babiš

sinfin.digital