Pavel dominuje veřejným akcím, nálada připomíná Nagano. Babišova kampaň se stáčí ke strašení a negaci, rozhodnuto však ještě není

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Aniž bych chtěl podceňovat akce Andreje Babiše v divadlech, kulturácích a sokolovnách menších i větších měst, s energií, kterou kolem sebe tento týden šířil Petr Pavel, je není možné srovnávat. Pokud se tady něco podobného po listopadu 1989 dělo, bylo to naposledy snad po Naganu. O nástupci Miloše Zemana přesto rozhodnuto není.

Jsme přesně uprostřed kampaně mezi prvním a druhým kolem voleb, které rozhodnou o nástupci Miloše Zemana, což si zaslouží alespoň nástřel určité bilance. A její základní teze by mohla znít nějak takto: Petru Pavlovi se daří něco, v co snad ani on sám nemohl doufat. Zcela spontánně a s obrovskou energií se za ním spojuje velké množství lidí – tento týden jsme to zažili v Ústí nad Labem, v Ostravě a v Brně. A je jisté, že vše bude kulminovat v týdnu příštím. Všude, kde se Pavel mihnul, ho přišly podpořit nikoli stovky, nýbrž tisíce lidí. A musí se nechat, že to vzepětí ve společnosti je působivé. Obzvlášť pokud tuto spontaneitu a radost srovnáte s tím, co kolem sebe šíří Andrej Babiš.

A je svým způsobem očistné sledovat, s jakým klidem, grácií a noblesou na to reaguje samotný Pavel. Je nepochybně šťastný, avšak jak jsem už jednou psal, vědu z toho zrovna nedělá. Je jako cyklista, který sice míří k titulu na Tour de France, zrovna tak ale ví, že cílová rovinka na Champs-Élysées v Paříži je zatím daleko. Takže ano, i on tu energii a pozitivní vibrace musí vnímat, ještě pořád se ale musí koncentrovat a neudělat hloupou chybu. A pokud něco cítí, vsadil bych se, že je to hlavně závazek. I před davy fanoušků zachovává nadhled a jistou strohost. Přesto dokáže jasně pojmenovat, oč se v letošních volbách hraje.

Na kampani s Petrem Pavlem: „Kvůli své minulosti vím, co už nechci. Po listopadu jsme ze všeho nejvíc zanedbali hodnotovou výchovu“

„V jednom světě se říká pravda, i když se to nehodí. Pak je tu druhý svět plný lži, nepravd a chaosu. A já věřím, že si přejeme žít v tom prvním světě. My to můžeme ve volbách rozhodnout.“ Pavel mluví stručně a jasně. A možná právě v tom spočívá kouzlo, které začíná tolik působit na lidi. Pro ilustraci: byl jsem s jeho týmem domluvený, že se v Brně potkáme a uděláme rozhovor. Chvíli po poledni se tudíž vypravím do Divadla Bolka Polívky, kde měl Pavlův tým základnu. Avšak už když jsem tam dorazil, bylo mi jasné, že to nebude zrovna jednoduché: přišli tam za ním nejen lidi od divadla včetně samotného principála, který ho pak podpořil na samotné akci, ale i několik desítek dalších přátel, podporovatelů a fanoušků.

sinfin.digital