Pelikán je v Čapím hnízdě až po uši. Kvůli jeho kritice policie se sejdou poslanci

ČTK

ekb

Příští týden se má sejít sněmovní ústavně právní výbor, aby jednal o výrocích ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) k policejnímu postupu při vyšetřování kauzy Andreje Babiše (ANO). Výbor se sejde na popud poslance Jana Farského (STAN, za TOP 09), kterému se podařilo získat podpisy dalších sedmi členů. Farský o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Jednání by se podle něj mohlo uskutečnit nejspíš ve středu. Pelikán řekl týdeníku Respekt, že policejní žádost o vydání Babiše k trestnímu stíhání má ovlivnit volby.

Policie žádá Sněmovnu o souhlas s vydáním Babiše a předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka v kauze dotace pro farmu Čapí hnízdo.

Pelikán v rozhovoru pro aktuální vydání týdeníku Respekt řekl, že policie nemohla mít žádný rozumný důvod, aby žádala o zbavení imunity Babiše a Faltýnka právě nyní. „Já nepotřebuju žádná další fakta, krom toho, že policie to udělala po roce a půl vyšetřování před volbami,“ řekl. Jediným možným důvodem podat žádost před volbami podle něj je ovlivnění hlasování. Pelikán však se zveřejněním rozhovoru nesouhlasil. V magazínu proto doplnil poznámku, že vyjádřil své osobní názory, za kterými si stojí, ale neměl by je prohlašovat ve své současné funkci.

„Ministr spravedlnosti Pelikán zpochybnil nezávislé vyšetřování Čapího hnízda a postup policie v kauze týkající se Andreje Babiše označil za účelový,“ uvedl Farský jako důvod svolání schůze.

„Já jsem byl informován zástupcem svolavatelů panem poslancem Farským, že žádost byla odeslána. Shodli jsme se, že budeme hledat termín, který by umožnil účast většiny poslanců, pokud možno všech, i v prázdninovém čase,“ řekl ČTK předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD). Termín chce svolat tak, aby vyhovoval koaličním i opozičním poslancům. „Určitě pana ministra pozveme, budu se snažit ten termín sladit i s ním,“ dodal.

sinfin.digital