Peníze pro Robejška. Jeho novou stranu podporuje miliardář

Michal Půr

Novou politickou stranu Realisté, jejíž založení dnes oznámil politolog Petr Robejšek, finančně podporuje miliardář Marek Dospiva, spolumajitel skupiny Penta. „Stírá se rozdíl mezi pravicí a levicí. Je mu blízká myšlenka, že se objevuje opravdu pravicová strana,“ řekl serveru Info.cz mluvčí skupiny Penta Ivo Mravinac. 

Podle mluvčího Penty je podpora strany čistě osobní záležitostí Marka Dospivy, s investiční skupinou, která vlastní mimo jiné vydavatelství Vltava Labe Media, nemá podle něj nic společného.  Dospiva už v minulosti v rozhovorech říkal, že se chce v Česku natrvalo usadit a má zájem o veřejné dění. „Nikdo z nás partnerů (Penty) nechce bydlet v Mnichově nebo Ženevě. Všichni chceme bydlet tady, v Čechách a na Slovensku, proto chceme zlepšovat prostředí, ve kterém žijeme,“ řekl před časem.

Dospiva už v minulosti finančně podpořil vznik Institutu 2080, na jehož základech nová strana stojí. Podle Mravinace je mu Robejškova osobnost blízká. Miliardář, jehož majetek časopis Forbes odhaduje na 18 miliard korun, je teprve druhým takto bohatým člověkem, který v Česku vstoupil do politiky a otevřeně se k tomu přihlásil. Prvním byl ministr financí Andrej Babiš. 

sinfin.digital