Petr Fiala: Tanky Leopard určené pro Česko nebudou přesměrovány na Ukrajinu

Česká republika potřebuje tanky Leopard 2, které jí má dodat Německo, nezbytně k zajištění obranyschopnosti země, řekl dnes po setkání s kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně premiér Petr Fiala. Implicitně tak odpověděl na spekulace německého tisku, že těchto 14 strojů by mohlo Německo poslat nikoli do Česka, ale s jeho souhlasem rovnou na Ukrajinu.

Fiala vysvětlil, že Česko poskytlo Ukrajině své tanky sovětské výroby T-72 a souběžně si domluvilo jejich nahrazení tanky Leopard z Německa, aby „zajistilo bojeschopnost a akceschopnost své armády“. O tom, že by se tanků Česko a také Slovensko mohly vzdát ve prospěch Ukrajiny, spekuloval tento týden deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Fiala to dnes vyloučil.

Tato okolnost podle všeho ovlivnila rozhovor obou státníků o ruské invazi na Ukrajinu. Z Fialova brífinku s novináři nevyplynulo, že by se připojil k mezinárodnímu tlaku na Německo, aby samo poskytlo Ukrajině tyto těžké tanky německé výroby nebo aspoň umožnilo jiným zemím – Polsku, Finsku, Dánsku – aby to udělaly. Z postoje Česka vůči ruské agresi, který je silně proukrajinský, přitom vyplývá, že dodávku těchto tanků Kyjevu podporuje. Většina členských států NATO naléhá na Berlín, aby se konečně rozhoupal k činu. Podobně se vyjadřují také ale také Zelení a liberálové, domácí koaliční partneři vládní SPD.

Fiala naopak musel Scholze ujišťovat, že Česko nikterak nezpochybňuje své spojenecké povinnosti v rámci NATO. „Ujistil jsem kancléře o platnosti našich závazků, včetně těch vůči NATO,“ řekl Fiala. „Žehlil“ tak přešlap Andreje Babiše, kandidáta na českého prezidenta, který v nedělní předvolební debatě vyloučil, že by poslal vojáky na pomoc v případě napadení Polska nebo baltských států Ruskem. Na Twitteru potom svůj výrok opravil a tvrdil, že by spojenecké závazky ctil.

sinfin.digital