Pirát Ferjenčík chtěl uzákonění svazku více osob. Rozhovor teď z webu zmizel a poslanec si na něj nevzpomíná

Ve veřejné debatě čím dál tím intenzivněji zaznívá volání po zrovnoprávnění manželství s registrovaným partnerstvím. Co ale s lidmi, kteří současně udržují vztah s více partnery, tedy vyznávají takzvanou polyamorii? Před čtyřmi lety o tématu diskutoval dnešní poslanec za Pirátskou stranu Mikuláš Ferjenčík s redaktorem magazínu Lui, přičemž říkal, že Piráti usilují o uzákonění možnosti uzavřít právní svazek i ve více než dvou lidech. Rozhovor nicméně v uplynulých týdnech z webu magazínu zmizel poté, co se začal šířit na sociálních sítích. A Ferjenčík si na něj dle vlastních slov nevzpomíná. 

Pozornosti médií i veřejnosti se dostalo polyamorii, tedy současnému soužití s více partnery, hlavně díky herečce Tereze Těžké, která o svém nestandardním milostném životě otevřeně mluví. Před čtyřmi lety téma zvedl i výrazný člen Pirátské strany a dnes poslanec Mikuláš Ferjenčík, který se o polyamorii rozhovořil těsně před volbami do poslanecké sněmovny v roce 2017. V rozhovoru pro LGBT magazín Lui mluvil Ferjenčík nejen o podpoře stejnopohlavních svazků a jejich zrovnoprávnění s manželstvím, ale i o tom, že Piráti podporují aktivity směřující k uzákonění polyamorie jako formy registrovaného partnerství, jak ostatně zní i titulek celého rozhovoru.

Rozhovor Mikuláše Ferjenčíka pro magazín Lui z roku 2017. Ze serveru zmizel v květnu 2021.

Na dotaz redaktora Johhnyho G. Midgeyho, jak se Piráti staví k otázce registrovaného partnerství, Ferjenčík odpovídá: „Piráti podporují možnost právního svazku více osob bez ohledu na jejich pohlaví, se všemi výhodami i povinnostmi, které z něj vyplývají. V tomto kontextu Piráti podporují láskyplnou a stabilní péči o děti umožňující vytvoření stálých citových vazeb.“ Tuto myšlenku pak dále Ferjenčík rozvíjí i v otázce směřující na adopce dětí homosexuálními páry. „Není úkolem státu předepsat, jak konkrétně by měla fungovat rodina či jiná skupina blízkých osob. Stát lidem nesmí určovat formy soužití; jeho úkolem je podporovat taková lidská soužití, ve kterých lidé, bez ohledu na počet a pohlaví, přebírají odpovědnost jeden za druhého, za děti, staré lidi, nebo ty slabší,“ říká v rozhovoru Ferjenčík.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak reagovala redakce Lui na dotaz, proč už rozhovor s Ferjenčíkem není na webu k dispozici?
  • Co k tomu řekl pirátský poslanec?
  • A co se k tomuto tématu dočtete v programu koalice Pirátů a STAN?
sinfin.digital