Pirát Kolářík běhal po sněmovně s tajnou zprávou. Přistála mu prý jen tak na stole

Poslanci mimořádně přerušili dnešní zasedání sněmovního výboru pro bezpečnost. Pirátský zákonodárce a místopředseda výboru Lukáš Kolářík podle informací INFO.CZ na schůzi přišel se zprávou Národního úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, která ovšem měla být tajná. Poslanci se kvůli tomu obracejí na policii.

Výbor měl podle pozvánky zveřejněné na webu řešit IT systém na ministerstvu práce, poslechnout si informace šéfa NÚKIB Dušana Navrátila o kybernetické bezpečnosti Česka a věnovat se rozpočtovým kapitolám, které se jí týkají. První z těchto bodů Kolářík uváděl, u druhého měl figurovat jako zpravodaj.

Spor měl údajně nastat už při projednávání prvního ze zmíněných bodů týkajícího se MPSV, podrobnosti ovšem s ohledem na povahu dokumentu nelze zjistit. „Podle všeho se to týkalo testu, který NÚKIB prováděl a týkal se kritické infrastruktury na ministerstvu práce a sociálních věcí,“ řekl INFO.CZ zdroj, který si nepřál být jmenován.

Holec: Minář se vrací na Letnou. Milion chvilek se mění v sektu opilou vlastním evangeliem

Prezentace tajné zprávy na výboru vyvolala rozruch a pohoršení. Na Koláříka údajně „udeřil“ šéf NÚKIB Navrátil s dotazem, jak se k dokumentu dostal. Pirát podle zdrojů INFO.CZ argumentoval ve smyslu, že ho prostě dostal na stůl. Pak se s podobnými dotazy přidali další poslanci, Kolářík ale měl odmítnout cokoli dalšího vysvětlovat a hájil se, že jako zákonodárce má k tajným zprávám přístup. Faktem ovšem je, že s nimi nesmí nakládat a laicky řečeno „nosit je s sebou“ bez jakýchkoli omezení, smí pouze nahlížet.

Jedno z možných vysvětlení, jak se Kolářík ke zprávě dostal, nabízí pirátská účast v komisi pro kontrolu činnosti NÚKIB. Jejím místopředsedou je totiž Ondřej Profant, který má k podobným dokumentům přístup. Ani on ovšem nesmí nic vynášet.

Zasedání výboru bylo kvůli mimořádné situaci přerušeno, poslanci se ale ještě před tím usnesli, že se předseda výboru Radek Koten má obrátit na policii a vše oznámit.

SDÍLET
sinfin.digital