Plzeňský kraj povede sociální demokrat Bernard, rozhodnuto je i na Ústecku

Zvolení Josefa Bernarda umožnil vznik koalice čtyř stran, které dohromady disponují těsnou nadpoloviční většinou v zastupitelstvu. Hnutí ANO, které volby v kraji vyhrálo, skončilo v opozici.

Bývalého generálního ředitele plzeňské firmy Škoda Transportation, lídra ČSSD v krajských volbách, na ustavujícím zasedání volilo ve veřejném hlasování 23 z 45 zastupitelů vzešlých z říjnových voleb. V čele kraje Bernard střídá čtyřiašedesátiletého stranického kolegu Václava Šlajse, který už nekandidoval.

Na koalici bez vítěze voleb se už třetí den po volbách dohodla ČSSD, ODS, Koalice pro Plzeňský kraj (KDU-ČSL, Strana zelených a Nestraníci) a Starostové a patrioti (s podporou Svobodných a Soukromníků).

Josef Bernard

Celou profesní dráhu strávil v plzeňské Škodě, začínal jako dělník, po vojně pracoval jako provozní a později revizní technik a mistr; v 90. letech byl personálním ředitelem závodu Škoda TS (těžké strojírenství); v roce 2002 se stal personálním ředitelem holdingu, kde byl později jejím výkonným ředitelem; mimo to zastával řadu funkcí v představenstvech a dozorčích radách společností v rámci celé skupiny; generální ředitelem Škoda Transportation se stal v listopadu 2010; v roce 2012 se stal jedním z akcionářů firmy, z jejíhož čela odešel loni v lednu Za jeho působení Škoda Transportation vykazovala pravidelně roční zisk v řádu několika miliard korun při tržbách pohybujících se kolem 15 miliard. (Zdroj: ČTK)

Hejtmana mají i v Ústeckém kraji 

Na severu Čech zůstává hejtmanem i pro další volební období Oldřich Bubeníček (KSČM). Ve veřejné volbě dostal 28 z 55 hlasů. Koalici uzavřeli v kraji komunisté s ČSSD a koalicí SPD-SPO. V zastupitelstvu mají nadpoloviční většinu právě 28 mandátů.

Hnutí ANO i v tomto regionu skončilo v opozici, i když krajské volby vyhrálo. Získalo 20 mandátů, KSČM 13, ČSSD deset, ODS sedm a koalice SPD-SPO pět. Ústeckému kraji dosud vládla KSČM s ČSSD.

SDÍLET
sinfin.digital