Poche pro INFO.CZ: Je zcela zřejmé, že Zeman postupoval v rozporu s Ústavou. Moji roli ve vedení ministerstva řešíme

HalfPageAd-1

ekb, lup

27. 06. 2018 • 12:15

Týdny politických tahanic o nominaci sociálního demokrata Miroslava Pocheho do čela ministerstva zahraničí jsou definitivně u konce. Prezident Miloš Zeman dopoledne jmenoval vládu bez něj. Resort dočasně svěřil šéfovi ČSSD a novému ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi. Babiš potvrdil, že Pocheho Zemanovi navrhl a ze strany prezidenta se tak jedná o bezprecedentní postup. „To je zcela zřejmé,“ odpovídá teď Poche na dotaz INFO.CZ, zda je postup Zemana v rozporu s Ústavou. Na vedení ministerstva zahraničí by se měl europoslanec přesto podílet.

Mobile-rectangle-3

Miroslav Poche v uplynulých dnech nešetřil optimismem navzdory zřetelné přesile, která se proti němu zformovala. Jeho angažmá v čele tuzemské diplomacie ostře odmítal nejen prezident Miloš Zeman se svým okolím, ale i komunisté, na jejichž hlasech bude vláda ve sněmovně závislá při hlasování o důvěře. 

Hojně medializovaný spor skončil tím, že Babiš Pocheho Zemanovi údajně navrhl, ale sociální demokrat pozvánku na Hrad na dnešní jmenování vlády nedostal. Teď přiznává, že jiný vývoj navzdory svým sebevědomým prohlášením ani nečekal. „To bylo zřejmé již nějakou dobu. Nemám k tomu žádný zvláštní komentář – nic to ve mně nevyvolává. Bylo to jasné,“ říká pro INFO.CZ.

Postup prezidenta, který nejmenoval zástupce prosazovaného ČSSD vyvolává širokou diskuzi o interpretaci Ústavy. Ta je v konkrétním bodě nejednoznačná, Poche má ovšem jasno: prezident postupoval v rozporu s ní. „To je zcela zřejmé,“ říká a odvolává se i na slova předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského.

Názor politologa

Možnost, že prezident odmítne navrženého kandidáta, před časem pro INFO.CZ komentoval politolog Lubomír Kopeček. Označil to za průlom: „Bylo by to poprvé od roku 1993, tedy v éře samostatné České republiky, kdy by si prezident vymohl právo vetovat člena vlády. Až dosud výklad Ústavy, konkrétně věty, že prezident jmenuje členy vlády na návrh předsedy vlády, byl, že hlava státu navržené kandidáty vetovat nemůže,“

Premiér Babiš později potvrdil, že Pocheho Zemanovi oficiálně navrhl a jeho nominaci nestáhl. „Já jsem normálně v pondělí doručil nominaci podle ČSSD. To znamená, že jsem nominoval pana Pocheho na tu pozici, ale my jsme o tom diskutovali s panem prezidentem, a proto, aby tady nevznikla nějaká krize, tak ta varianta s pověřením pana Hamáčka byla také diskutována a ve finále i realizována,“ uvedl předseda vlády.

Ze strany prezidenta se jedná o bezprecedentní postup.

Situace, kdy resort vede Jan Hamáček, který má pod sebou nově i vnitro, je dlouhodobě neudržitelná podle politiků i politologů. „Za to nenese vinu ani sociální demokracie ani premiér Babiš, ale pan prezident,“ říká k tomu Poche. „My máme nominaci na ministra zahraničních věcí a za tu situaci, která nastala, nese plnou zodpovědnost pan prezident a je na panu prezidentovi, jak dlouho bude se jmenováním ministra (řádného ministra - pozn. redakce) do funkce otálet.“ Kdo za sociální demokracii by se úřadu mohl chopit, není zatím jasné.

„Předpokládám, že ten problém se v řádu měsíců vyřeší,“ konstatoval k tomu později Babiš. Hamáček uvedl, že je připraven po omezenou dobu oba resorty řídit a bude pracovat na řešení. Diskuzi o případné kompetenční žalobě na prezidenta považuje za předčasnou. Podle něj by vedla k zafixování stavu na řadu měsíců.

Ačkoli se Poche nestal ministrem, na chodu resortu by se paradoxně mohl velmi čile podílet. Spekulovalo se o něm, jako o náměstkovi. To je ale podle europoslance s ohledem na služební zákon neprůchozí. „Takže hledáme jinou cestu, jakým způsobem se budu podílet na vedení ministerstva. A to bude zřejmé zítra ráno (ve čtvrtek - pozn. redakce) při předání funkce mezi aktuálním ministrem a pověřeným ministrem Hamáčkem,“ vysvětluje.

Jak volit na voličský průkaz: Kde a jak o něj požádat a kde s ním letos můžete jít k volbám? Odpovědi naleznete zde>>>

SDÍLET

Billboard-bottom-1