Pochybnosti o „detektivu“ Scheinherrovi. Náměstek tvrdí, že s policií dva roky spolupracoval na odhalení kauzy Hlubuček. Státní zástupci to odmítli

Dozvuky kauzy Dozimetr nadále hýbou Českem. Policejní akce, po které padnul dosavadní náměstek primátora Petr Hlubuček ze STAN a vládní hnutí zažívá hlubokou krizi, se týká údajné korupce při zakázkách pražského dopravního podniku. Jako pomyslný hrdina celé aféry se od začátku profiluje náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr, který do médií opakovaně mluvil o tom, jak dva roky spolupracoval s policií a přispěl tak údajně k rozkrytí celé skupiny. Vrchní státní zastupitelství teď na dotaz INFO.CZ jeho slova nepřímo popřelo.

Policie po razii na pražském magistrátu a v Dopravním podniku hlavního města Prahy obvinila skupinu lidí, které podezírá z ovlivňování veřejných zakázek a braní úplatků. Mnozí kauzu označují za největší korupční skandál v moderní historii hlavního města. Paradoxem může být, že se odehrává zrovna během vlády magistrátní koalice, jejíž strany se profilují jako antikorupční. 

Ostatně na tom trvají představitelé jak koaličních Pirátů, tak Prahy sobě. Její radní pro dopravu Adam Scheinherr, do jehož gesce dopravní podnik patří, pak vystupuje jako ten, který před dvěma lety podal trestní oznámení a od té doby dle svých slov spolupracoval na zdárném vyšetření s policií. 

INFO.CZ se na roli Scheinherra ptalo přímo na pražském vrchním státním zastupitelství. Odpověď státního zástupce Adama Borguly, který případ dozoruje, náměstkova slova staví do jiného světla.

Scheinherr přitom svoji roli explicitně popisoval v celé řadě médií. „Detektiv na magistrátu. Scheinherr dva roky pomáhal policii s Hlubučkovou skupinou,“ zní titulek na serveru Echo24 ze 17. června, v němž se objevuje náměstkova odpověď z Interview ČT24: „Jakmile jsem cokoliv zjistil, ihned jsem šel na policii a podal trestní oznámení, nezaváhal jsem a dva roky jsem spolupracoval s policií.“ 

Kritice pražských zastupitelů, že je o svém postupu po celé roky neinformoval a z pozice předsedy dozorčí rady DPP v podstatě přihlížel pokračování trestné činnosti, pak Scheinherr čelí s argumentem, že byl vázán mlčenlivostí a nemohl na jednání skupiny kolem Hlubučka upozornit, aby nezmařil vyšetřování.

sinfin.digital