Pod kobercem i v posteli. Češi doma sedí na rekordním balíku hotovosti

Střádání pro strýčka příhodu i nezájem o směšné výnosy na bankovních účtech. Takové jsou hlavní důvody faktu, proč Češi na sklonku loňského roku drželi nejvyšší objem fyzických peněz v novodobé historii Česka. Rekordních bezmála 730 miliard korun znamenalo takřka o sto miliard korun oběživa více než před začátkem pandemie. Vyvrcholil tak pandemický trend, během něhož rostl objem peněz uložených takzvaně „pod matrací“ podstatně rychlejším tempem než v předchozích letech. Čas plných slamníků prý ovšem právě skončil.

„Opakující se lockdown české ekonomiky v letech 2020 až 2021 vedl k přifouknutí likviditního polštáře domácnostmi jako pojistky proti omezením výběru hotovosti kvůli karanténě či zákazu vycházení,“ uvádí ekonom UniCredit banky Pavel Sobíšek. Hotovosti hrála do karet i politika nulových úrokových sazeb České národní banky, která se dramaticky změnila v závěru loňského roku.

„Nízké výnosy v Česku nemotivovaly lidi držet peníze v bankách a mnoho lidí se raději uchýlilo k tomu držet hotovost,“ říká Lukáš Lipavský ze společnosti XTB.

sinfin.digital