Policejní psychologové: Naděje, že Míša utekla z domova, každým dnem klesá

Policie už šestým dnem pátrá po Míše Patricii Muzikářové z Ústí nad Labem, která ve středu ráno odešla z domova, do školy už ale nedorazila. Podle odborníků a jejich zkušeností z minulosti je s postupujícím časem stále pravděpodobnější, že se dívka stala obětí trestného činu. Naděje, že se najde v pořádku, ale stále neumírá. 

Ústecká policie od středečního zmizení 12leté Míši pracuje s dvěma možnými verzemi. První je, že se dívka stala obětí trestného činu. Druhým možným scénářem je útěk z domova. Jak ale pro INFO.CZ řekl zdroj blízký vyšetřování, zkušenosti z minulosti naznačují, že je druhá vyšetřovací verze každým dnem méně pravděpodobná.

„Většinou to trvá den, dva až týden, než se děti, které utekly z domova, najdou. Mezitím už se ale většinou ozvou někomu blízkému. Že by kontakt s rodinou nebo kamarády úplně utnuly, se nestává,“ řekl redakci.

To potvrzuje i soudní psycholožka Ludmila Čírtková. Jak ale dodává, naděje umírá poslední. „Praktická zkušenost samozřejmě říká, že s pokračujícím časem je udržet naději stále těžší, ale i takové šťastné případy se vyskytují. Takže statisticky vzato by se dalo uvažovat tímhle směrem, ale dokud není zjištěno nic konkrétnějšího, platí, že jsou všechny možnosti otevřené,“ řekla pro INFO policejní psycholožka.

Dům zmizelé Míši prohledává speciální tým v ochranných oblecích. Její otec se o všem dozvěděl z médií

A naději neztrácí ani policie, která stále operuje s oběma možnými scénáři Míšina zmizení. „Kriminalisté stále prověřují obě verze, že buď odešla z domova sama, nebo se mohla stát obětí trestného činu,“ řekla redakci policejní tisková mluvčí Veronika Hyšplerová.

Jak už policisté sdělili minulý týden, matka dceru pohřešuje od 11. ledna.  Ten den měla jít jako obvykle do školy, kam ale nedorazila. Poslední informace o Míše má policie z páté až šestí hodiny ranní, kdy naposledy brouzdala po sociální síti Facebook. Od té doby má telefon vypnutý.

Vyšetřování kriminalistů mezitím pokračuje. O víkendu se zaměřili především na prohledávání okolí bytu, kde Míša žije spolu se svojí matkou. „Na pátrání se každý den podílí dvě desítky policistů, kteří jsou součástí speciálně zřízeného týmu. O víkendu proběhlo několik pátracích akcí, kdy se prohledávaly suterény domů, sklepy, půdní prostory nebo kontejnery na odpad. Do pátrání byli rovněž zapojeni speciálně vycvičení psi na vyhledávání osob. Bohužel zatím bez výsledku,“ dodala Hyšplerová.

Tisková mluvčí redakci řekla, že trestní stíhání proti neznámému pachateli policie zatím nezahájila. K takovému kroku přistupuje v krajních případech, aby získala větší pravomoci, a mohla tak například sledovat telefony podezřelých nebo provádět domovní prohlídky.

Ústečtí kriminalisté mezitím žádají veřejnost, aby se do pátrání po nezletilé dívce zapojila. Zatím od lidí obdrželi na 60 poznatků, které ale kýžený výsledek dosud nepřinesly. Pomoci by mohly záznamy z kamer v okolí. Kriminalisté proto na mapě vyznačili oblast, ze které by rádi získali kamerové záznamy. Konkrétně je zajímá čas od úterních 14 hodin do středeční osmé hodiny ranní. 

SDÍLET
sinfin.digital