Policie varovala před sebevražednou hrou Modrá velryba, od té doby se v Česku šíří ještě rychleji

15. 04. 2017 • 17:08

Zprávy o hře Modrá velryba se šíří po sociálních sítích a zpravodajských serverech, přestože na internetu opravdové důkazy o její existenci chybí. Ve čtvrtek před ní varovala i policie, která ji nepřímo spojila s několika podezřelými úmrtími dětí z poslední doby. Od té době jsou diskuse na facebooku, twitteru a instagramu ještě živější. Odborníci na internetovou bezpečnost přitom o pravosti fenoménu pochybují. 

Padesát dní a padesát úkolů - posledním z nich je sebevražda. Tak se dá popsat nebezpečná hra zvaná Modrá velryba, o které je teď slyšet na každém kroku. Poprvé se objevila loni v Rusku, kde kvůli ní údajně ukončilo svůj život na 130 teenagerů. Své oběti už má mít i na Slovensku.

Ve čtvrtek česká policie potvrdila, že hra se objevila už i u nás. „Po důkladném zmonitorování sociálních sítí můžeme potvrdit, že tato hra se opravdu vyskytuje na území České republiky a bereme ji jako velmi vážnou hrozbu pro českou mládež. V současné době konáme především preventivní kroky. Dále prověřujeme, zda s touto hrou mají nějakou spojitost podezřelá úmrtí dětí, která se v poslední době udála," uvedla mluvčí Policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Od té doby se Modrá velryba na sociálních sítích v Česku skloňuje ještě častěji. Lidé se snaží zjistit, zda se skutečně jedná o nebezpečnou hru, nebo zda si z české policie a i z celého Česko někdo pouze utahuje. 

Podle některých odborníků na internetovou bezpečnost hra ve skutečnosti neexistuje. Je to prý hoax, tedy mystifikační informace sdílená v internetovém prostoru. Tvrdí to na příklad manažer pro internetovou bezpečnost v Seznamu Martin Kožíšek a vedoucí projektu E-bezpečí z Univerzity Palackého v Olomouci Kamil Kopecký. Mnozí tak obviňují policii ze šíření strachu.

V Česku sice zatím nejsou důkazy o tom, že by hru někdo organizoval. Děti si ovšem začaly vyhledávat informace.  Podle Kožíška se nyní na poradnu Seznam se bezpečně! obrací děti, které hledají způsob, jak si hru zahrát. „Počet hledání návodu na zahrání Modré velryby se navýšil o stovky procent," sdělil ČTK. Děti mohou také samy plnit funkci takzvaných kurátorů, který ostatním zadávají úkoly, nebezpečí tak reálně může vzniknout. 

„Jak je ale vlastně možné, že se české děti snaží tuto hru stále hrát a plnit úkoly, přestože hra organizována není? Je to proto, že se internetem šíří různé návody se seznamem úkolů, které děti napodobují, a také proto, že úlohu „kurátorů“ začaly plnit samotné děti – ať již z legrace, či ve snaze zkopírovat původní ideu a třeba svého kamaráda či kamarádku vystrašit,“ píše doktor Kamil Kopecký z Univerzity Palackého v Olomouci.

To potvrzují i některé příspěvky na socálních sítích. 

#game #started #modravelryba #f58 #f57 #zobudma4:20 #chcihrat #sompripraveny #i_am_blue_whale #bluewhale #challange

Příspěvek sdílený Maly Blondak (@malyblondak),Dub 14, 2017 v 3:55 PDT

Někteří se snaží dokázat, ze Modrá velryba není poplašná zpráva. Údajně už některé děti zveřejňují na internetu fotky, na kterých se sebepoškozují. 

Joo,pojďme! #modravelryba #nahlastevsechnyfotky#dokazemeto

Příspěvek sdílel uživatel @modra.velryba_pomahame.lidem,Dub 13, 2017 v 10:50 PDT

 

Řada uživatelů se ale ze hry dělá čistě jen legraci.