Politický rozvod. Spolupráce STAN a TOP 09 končí

TOP 09  a STAN po sedmi letech do konce roku ukončí spolupráci. TOP 09 chce, aby předseda STAN Petr Gazdík poté opustil post místopředsedy Sněmovny. Lídři stran to oznámili po společném jednání. 

„Starostové nám přišli jednoznačně oznámit, že jakákoli naše společná bilaterální smlouva pro ně není přijatelná a chtějí ji ukončit," řekl ČTK Miroslav Kalousek (TOP 09). Jeho strana to podle něho akceptovala. „Nás to mrzí, myslíme, že pokračování by mělo smysl," podotkl. Záležitost chápe jako rozdíl v cílech. „Buď má někdo cíl volby vyhrát, nebo chce někdo být za každou cenu v jakékoli vládě," napsal poté předseda TOP 09 na svém účtu na Facebooku.

„Pokud se dohodneme na vzájemném vyrovnání, tak to udělám. Na žádné funkci nelpím."

„Požádali jsme Petra Gazdíka, aby zvážil, že je těžko únosné, aby byl místopředseda Sněmovny za TOP 09 a přitom vystupoval jako lídr konkurenčního subjektu," řekl Kalousek.

Podle Gazdíka (STAN) se obě strany dohodly, že do konce roku vyrovnají veškeré závazky. „Máme ještě příštích šest let senátory, máme společné poslance," poznamenal. Na výzvu k rezignaci je ochotný přistoupit. Stane se tak zřejmě po Novém roce. 

„Pokud se dohodneme na vzájemném vyrovnání, tak to udělám. Na žádné funkci nelpím," řekl ČTK.

TOP 09 a STAN původně spolupracovaly na základě smlouvy z roku 2009, která skončila s rokem 2012. Spojenectví pak pokračovalo bez formálního ujednání. Novou, už volnější dohodu uzavřely strana a hnutí na podzim 2013.

SDÍLET
sinfin.digital