Politologové o „zakleknuté“ FAU: Babišova pověst trpí, ANO oslabuje. Nezbývá, než zatloukat

Vratislav Dostál

29. 08. 2017 • 21:15

Andrej Babiš, který je krátce před volbami až po uši v dotační kauze Čapí hnízdo, má od minulého víkendu nový problém. Anonymní nahrávka ho zachycuje, jak popisuje tvrdý konkurenční boj a tlak na Finanční správu, které jakožto ministr financí v uplynulých letech vládnul. Nahrávka ukazuje, jak instituci zřejmě zneužil k likvidaci cizí firmy FAU Přerov, která komplikovala aktivity jeho Agrofertu. Jde o další doklad kolosálního střetu zájmů? INFO.CZ oslovilo politology a zmapovalo možné dopady.

„Scénář FAU odpovídá řadě podobných událostí, které popisují Jakub Patočka a Zuzana Vlasatá ve své knize,“ říká při hodnocení případu soukromé firmy, kterou „Babišovi“ úředníci dostali na kolena, politolog Pavel Šaradín. „O Andreji Babišovi a jeho způsobu jednání s lidmi a obchodními partnery se z nahrávky nic nového nedozvídáme. Stačí si zalistovat ve Žlutém baronovi,“ doplňuje Lukáš Jelínek s odkazem na stejnou publikaci.

Podle Jelínka je ve světle posledních událostí zjevné, že Babišova pověst pod náporem několik souběžných kauz trpí. „Oslabuje se tak koaliční potenciál hnutí ANO a zejména jeho předsedy. To může jen dál zkomplikovat politickou situaci a zejména povolební vyjednávání. Každý, kdo by s Babišem či ANO chtěl po volbách vládnout, bude pod silným tlakem z útrob svých stran, ale i větší části veřejnosti, která Babišovi nedůvěřuje,“ myslí si politolog. Podle Pavla Šaradína to může po volbách dokonce za jistých okolností dopadnout tak, že Babiš nebude přímo ve sněmovně ani ve vládě, ale že za sebe najde náhradu. „Hnutí – jakožto jeho majitel – bude přitom řídit dál,“ říká Šaradín.

„Očekávám ze strany Andreje Babiše silnou defenzivu, bude tvrdit, že s tím nemá nic společného, že je to pokus jej diskreditovat. Očekávám rovněž velmi důkladné prošetření, jak pravdivosti nahrávky, tak činnosti finanční správy i ministerstva,“ doplňuje politolog v rozhovoru pro INFO.CZ. Podle něj je také prakticky jisté, že bude obsah nahrávky využívat Babišova politická konkurence v kampani. Tomu nasvědčují ostatně i první reakce politiků napříč politickým spektrem. Prošetření aktivit Finanční správy žádá sám předseda vlády Bohuslav Sobotka. Paradoxně se při tom ale musí obrátit na ministra financí Ivana Pilného, který je ve vládě za hnutí ANO a který tvrdí, že zmíněnému kroku brání závazek mlčenlivosti. Společnost FAU však v úterý zprostila finanční i celní správu, ministerstvo financí i samotného Andreje Babiše mlčenlivosti, takže tento argument padá.

Autenticitu nahrávky potvrdil sám Babiš, který ale odmítá, že by Finanční správu úkoloval nebo zneužil. Záznam považuje za manipulaci a součást politického boje, který ho má zlikvidovat. Obsahem nahrávky už se přitom zabývá policie, jak její mluvčí potvrdila deníku Právo.

O vyvození politické, ale právě i trestní odpovědnosti mluví v rozhovoru pro INFO.CZ politolog Šaradín. „Podle mne ji (nahrávku - pozn. redakce) veřejné mínění odsoudí, nicméně pravověrní voliči ANO, tzv. pevné jádro, ji budou používat jako důkaz, že tradiční strany útočí na poctivého politika. Váhaví příznivci se od Babiše ale mohou odpoutat,“ uvažuje expert. „Nečekám, že by nahrávky a další Babišovy problémy zásadně zamávaly s volebním výsledkem. Trend mírné oslabování ANO a mírného posilování ČSSD předpokládám tak či tak. Navíc voliči, o které ČSSD s ANO soutěží víc dají na programová témata, jako jsou mzdy, důchody, veřejné služby,“ doplňuje Lukáš Jelínek.

Také politolog Lubomír Kopeček neočekává, že bude mít další nahrávka na předvolební preference nějaký přelomový dopad. Zjevně ale podle něj může dále mírně zesílit už existující dělení české politiky a voličů ve vztahu k Andreji Babišovi. „Pevné voliče ANO určitě od volby této strany neodradí, u některých se slabším vztahem bych to ale očekával. V součtu s pravděpodobným vydáním k trestnímu stíhání, policejním obviněním a dalšími záležitostmi to může snížit volební výsledek ANO. Hodně ale záleží na kampani strany v posledních týdnech před volbami,“ upozorňuje Kopeček.

Faktem v této souvislosti je, že podpora hnutí ANO dlouhodobě stagnuje, možná i mírně klesá. S velkou opatrností a s vědomím toho, že ještě nezačala ostrá fáze předvolební kampaně, by se dalo říct, že si již Babiš sáhl na svůj strop a je otázka, zda do voleb nenabere trend jeho podpory klesající křivku. V podobném duchu lze interpretovat také aktuální výstupy šetření agentury Median: „Podpora ANO oproti minulému měsíci o jeden procentní bod poklesla, což je pohyb v rámci statistické chyby. Většina sběru se však konala před informací, že policie požádala o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Nelze tak vyloučit, že kauza se do podpory ANO plně projeví v dalších měřeních. Další výzkumy Medianu naznačují možný vliv v řádu jednotek procentních bodů.“

Volební model srpen 2017

Babiš navíc nemá problém pouze s aktuální nahrávkou, pod tlak se dostává z několika stran. Příští týden bude například Poslanecká sněmovna rozhodovat o tom, zda ho zbaví imunity v souvislosti s vyšetřováním kauzy Čapí hnízdo. Jeho strategie je přitom zjevná: s odkazem na údajnou prohnilost systému vše jako malý kluk zapírá. „Babiš může držet současný postoj podle mne až do voleb. Vlastně musí, protože v této situaci už mu nic jiného ani nezbývá, pokud nechce před vlastními straníky a voliči ztratit tvář.  Jiná otázka bude, jestli bude ochotný po volbách ustoupit a připustit, že nebude mít premiérské aspirace a zůstane mimo vládu. To je podle mne pořád otevřené,“ říká k tomu Kopeček.

O tom, že po premiérské funkci neprahne, Babiš mluvil ve víkendovém rozhovoru pro Právo. „Když nebudu v politice, tak mi bude tisíckrát líp,“ prohlásil. Otázkou je, zda tento postoj vydrží i po volbách a jak moc vážně je vlastně míněný, když jedna kauza za druhou ukazují, jak právě politická moc je pro podnikatele Babiše klíčová.

Podobně to vidí také Pavel Šaradín: „Určitým způsobem se s tím do voleb vydržet dá. Zvláště pokud se objeví kauzy jiných politiků, tak se tato může rozmělnit.“ Také Jelínek způsobu obrany Andreje Babiše rozumí. Kdyby jej teď po měsících, vlastně už letech změnil, mohl by totiž podle jeho názoru rozčarovat svůj oddaný fanklub. „Takhle se z něj budou jen postupně drolit ti, kteří se nad vršícími se informacemi zamyslí. O to tvrdší ale jednou bude Babišův pád – třeba kdyby se objevily i obrazové záznamy nebo kdyby se některé jeho kauzy dostaly až před soud. Otřes by pak nepostihl jen ANO, ale i pověst politiky v České republice,“ upozorňuje Jelínek.

Na aktuálně zveřejněné nahrávce Babiš popisuje dávnou privatizaci Prechezy a to, jak je nespokojený ohledně vlastnictví vlečky v areálu firmy. „Tak ty naši klekli na FAU Přerov, takže to je v insolvenci, obstavený účty, vagony.“ Zmíněný obchodník s pohonnými hmotami měl v areálu Prechezy sklad, ale nechtěl jej prodat. „Já jsem zprivatizoval Prechezu roku 97 a oni před privatizací prodali tu vlečku nějaké firmě. Takže vlečka v mojí chemičce patří těm zmrdům,“ říká na nahrávce Babiš.

Mimo jiné na ní zazní také zmínka o Tomáši Pitrovi: „Teďka to koupil Pitr a samozřejmě jdeme po nich. Je to zločinecká banda, která dluží státu na daních asi 200 miliónů korun.“ Případ již minulý týden popsaly Hospodářské noviny. Na společnost FAU Přerov se podle jejich zjištění nejprve zaměřila celní správa, a to dva měsíce poté, co se tehdejší majitel Agrofertu Andrej Babiš stal ministrem financí. Celníci společnosti doměřili spotřební daň za minerální oleje, které obchodník dovezl z Rakouska a prodal jihlavskému Agropodniku. FAU se proti krokům celníků bránila žalobou a nakonec u soudu uspěla.

Finanční správa mezitím kvůli zajišťovacím příkazům podle Hospodářských novin obstavila majetek společnosti FAU. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka pro deník uvedl, že se holding o FAU nikdy nezajímal, její jednatel Vojtěch Csabi naopak hovoří o šikaně. Zde do hry vstupuje soud znovu. Podle HN konstatoval, že zajišťovací příkazy Finanční správy byly nezákonné. Jinými slovy, zcela nezvykle na ni tvrdě udeřil a dal jí najevo, že přestřelila.

Jakub Patočka a Zuzana Vlasatá ve své knize Žlutý baron uvedli, že nová opatření spočívají v podávání pravidelných kontrolních hlášení, v přenesení povinnosti platit DPH z dodavatele na odběratele, a zejména v nově široce využívané pravomoci vydávat zajišťovací příkazy na majetek firmy. Podle jejich zjištění vydala Finanční správa předloni takových zajišťovacích příkazů 1605, v roce 2016 jich byl podobný počet – 1561. Nadužívání tohoto silného opatření už se řešilo i na sněmovní půdě.

Jaký mohou mít dopad na firmy, podle nich nejpregnantněji popsal advokát a daňový poradce Ondřej Moravec na webu Peníze.cz: „Důsledky by bylo jistě snadné domyslet – ale není třeba. Tyto důsledky už reálně existují a můžeme popsat osudy mnoha firem, na které zajišťovací příkaz dopadl. Podnikatelská činnost společnosti je okamžitě ochromena, zablokování účtů znemožňuje plnění obchodních závazků. Společnost musí přinejmenším dočasně přerušit činnost, protože když například vybere zálohu od zákazníka, peníze jsou okamžitě exekučně postiženy a nemůžou být použité k původně zamýšlenému účelu. Následuje propuštění všech zaměstnanců, kteří jednak nemají co dělat a jednak je není z čeho platit. Zásadně ztížena je i pokračující daňová kontrola. Společnost už nemá zaměstnance (účetní), kteří umějí informace, které správce daně po daňovém subjektu požaduje. Advokáta ani daňového poradce není z čeho zaplatit. V takové konstelaci se firma může jen velmi obtížně při daňové kontrole ubránit.“

Patočka s Vlasatou pak dovozují, že díky kontrolním hlášením získal exministr financí, reálný šéf Mafry, Agrofertu a předseda hnutí ANO, dokonalý průběžný přehled o stavu úplně všech větších firem v České republice. „A díky zajišťovacím příkazům má nástroj, kterým zcela svévolně může jemu podřízený úřad kteroukoli větší firmu v České republice paralyzovat,“ uzavírají autoři kapitolu, která pojednává právě o tom, jak berní úřad pod vedením Babišových lidí vymáhal daně i za cenu likvidace živnostníků.

SDÍLET