Posílal jsem ODS peníze, tvrdí Babiš na nové nahrávce. Bál se, že socialisté zvednou daně

vkr

23. 08. 2017 • 10:35

Atmosféra před nadcházejícími parlamentními volbami začíná povážlivě houstnout. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se ve středu objevil na nové tajné nahrávce z roku 2012. Na ní tvrdí, že posílal finance Občanské demokratické straně (ODS). Ty jsou však podle výročních zpráv i současného vedení strany nedohledatelné. „Nebudu nic komentovat, s dnešní technikou je možné cokoliv,“ odmítá vnést do nahrávky světlo Babiš. 

Tajnou nahrávku, která vznikla před pěti lety, pro Radiožurnál potvrdil jeden z účastníků tehdejší schůzky – podnikatel Filip Rajchart. Ten s ještě jedním mužem žádali Babiše o finanční dar na provoz své politické strany. Jenže věci nabraly úplně jiný spád.

„Sobotka vyhraje volby, zvýší daně, a my půjdeme do haj*lu,“ popisuje tehdy Babiš svou motivaci pro založení hnutí ANO. „Odeeska… Dneska Nečas chodí a žádá o peníze. Ale my jsme si spočítali, kolik jsme tam dali peněz a kolik jsme dostali,“ tvrdí Babiš.

Zde je však háček. Investigativní oddělení Radiožurnálu totiž prozkoumalo výroční zprávy ODS za poslední roky a žádný finanční příspěvek Andreje Babiše tam nenalezlo. Podobně dopadla i snaha současného vedení strany. „My jsme v účetnictví ODS žádnou takovou finanční transakci od Andreje Babiše nebo jeho firem nedohledali,” potvrdil místopředseda ODS Martin Kupka.

Je tak otázka, o jaké finanční prostředky se jedná. Zda byly součástí standardních sponzorských příspěvků, nebo jestli se jednalo o finance, které naopak stranické účetnictví obcházely. Rozřešení by mohlo být jednoduché, klíčoví muži však mlčí. „Nebudu nic komentovat,“ reagoval na nahrávku Babiš a naznačil, že může být zmanipulovaná. A tehdejší straničtí lídři, Mirek Topolánek a Petr Nečas na otázky nereagovali.

Mlčení však jen nahrává spekulacím. „Pokud Andrej Babiš něco takového říká, tak se tím fakticky sám přiznává k jakési nelegální činnosti, že byl součástí Palerma a vypovídá to ze všeho nejvíc o něm samotném, přestože se snaží vždy vinu shazovat na všechny kolem,” tvrdí Kupka.

Nahrávku podle Rajcharta pořídil jeho kolega, který je však v tuto chvíli nezvěstný. Podle podnikatele zmizel z České republiky před několika lety, jeho telefon nefunguje a na své adrese není k zastižení. 

SDÍLET