Poslanci se opět pokoušejí doplnit Radu ČT. Lipovskou může nahradit Mrklas, dalším favoritem je bývaly šéf ČRo Ježek

Lucie Štěchová

Poslanci se na druhý pokus pokoušejí doplnit Radu ČT. A zatímco Hanu Lipovskou by v kontrolním orgánu ČT mohl podle zákulisních informací nahradit politolog Ladislav Mrklas, za favorita volby čtyř radních s řádným šestiletým mandátem lze označit bývalého ředitele Českého rozhlasu Vlastimila Ježka, který v úterý při hlasování volebního výboru obdržel patnáct hlasů z šestnácti. Mezi postupujícími je také politický reportér a komentátor INFO.CZ a bývalý radní ČT Vratislav Dostál.

Volební proces je opět rozdělen do dvou bloků: v prvním se volí náhradník za Hanu Lipovskou, což v praxi znamená, že nebude mít šestiletý mandát, nýbrž pouze čtyřletý (Lipovské by mandát vypršel na konci května roku 2026). Zbylí čtyři radní budou zvoleni, tedy pokud se to tentokrát poslancům podaří, na standardních šest let.

Aby to bylo všechno ještě o trochu víc zamotané, aktuální většina ve sněmovně, tj. koalice složená z ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Starostů a Pirátů plánuje schválit novelu zákona o České televize, jejíž těžiště spočívá v nových pravidlech pro volbu radních. Pokud tento zákon skutečně projde, a koalice to plánuje stihnout ještě letos, bude kompletní Rada ČT odvolána s tím, že volbu té nové si rozdělí poslanci a senátoři.

sinfin.digital