Praha otevírá podzemní garáže na Letné. Na 800 míst se čekalo roky

Řidiči budou moci od soboty od 8:00 zaparkovat v podzemních garážích na Letné. K dispozici je více než 800 míst a zhruba třetina z nich bude přednostně vyhrazena obyvatelům Prahy 7. Garáže dnes otevřeli zástupci hlavního města a Prahy 7. Zprovoznění garáží odkládala Praha několik let. Vznikly při stavbě tunelu Blanka a jejich cena je zahrnuta v ceně tunelu, který vyšel na více než 40 miliard korun. Na zprovoznění stále čekají garáže pod Prašným mostem.

„Rezidenti zde budou moci parkovat za 800 korun měsíčně. Ostatní parkovací místa si potom nasmlouvá provozovatel parkoviště na dlouhodobé parkování. Rovněž tu bude možnost krátkodobého parkování na hodinu, den, jak kdo bude potřebovat,“ řekl primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD).

Drsné video: Zuřiví taxikáři na letišti napadají a mlátí řidiče Uberu. Na jednoho jdou vždy ve skupince

Pro přespolní řidiče bude podle ceníku parkovné 25 korun na hodinu, za denní parkovné dají 125 korun a měsíční vyjde na 1800 korun.

Podle starosty Prahy 7 Jana Čižinského (KDU-ČSL/Trojkoalice) parkoviště Praze 7 pomůže, ale problém parkování v městské části to nevyřeší. „Převis automobilů je totiž asi 3000,“ řekl. Místostarosta Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice) dodal, že obyvatelé Prahy 7 si vyzvedli na úřadě asi 150 smluv na pronájem míst v nových garážích.

Garáže měly být otevřeny spolu s tunelem v září 2015. Termín byl několikrát odložen, mimo jiné kvůli potížím s technologiemi uvnitř stavby. Poslední plánovaný termín hovořil o začátku letošního září, i to nakonec neplatilo. Zprovoznění Blanky se rovněž opozdilo o několik let. Garáže mají vlastní technologická zařízení, která jsou nezávislá na zařízeních Blanky.

Pražská záchranka bude mít nové vlastní sídlo. Čeká na ni nedostavěný areál na Palmovce

Při stavbě tunelu byly postaveny garáže také na Prašném mostě. Kdy budou otevřeny, není jasné. Dělníci tam namontovávají nutná technologická zařízení. "Doufám, že bychom ty garáže mohli Praze 6 dát pod stromeček," řekl Dolínek. Také tam by měla být třetina míst určena místním obyvatelům. Provozovat by je mohla radnice prostřednictvím své firmy Sneo.

SDÍLET
sinfin.digital