Praha si láme hlavu s budoucností Palmovky. Složitou přeměnu v moderní čtvrť dostane na starost celý nový tým

Na magistrátu hlavního města bude ustaven koordinátor pro přeměnu oblasti kolem Palmovky. Následovat má výhledově odbor o čtyřech zaměstnancích. Vyplývá to z dokumentu, který schválili radní. Důvodem je komplikovanost oblasti z hlediska dopravy, majetkových vztahů či charakteru veřejných prostranství.

„Naším cílem je, aby se Palmovka proměnila v místo, kam se lidé budou rádi vracet,“ řekla náměstkyně primátorky pro místní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice). Dodala, že výběr koordinátora je prvním krokem k celkové přeměně oblasti na základě koncepce, kterou si nechala zpracovat Praha 8.

Praha překope okolí magistrály. Slibuje parky a prostor pro pěší, silnice už nemá být bariéra

Lokalita kolem Palmovky je podle vedení magistrátu natolik složitá, že by měl v budoucnu vzniknout tým urbanistů, který bude mít na starosti její přeměnu. Koordinátor, kterého by měl magistrát vybrat ještě letos, má zajistit lepší komunikaci mezi městskými organizacemi a vlastníky pozemků v lokalitě. V následujícím roce mají vzniknout dvě pracovní skupiny a následně celé oddělení či odbor. Před ustanovením odboru má koordinátorovi pomoci externě najatá konzultační firma.

Za hlavní témata rozvoje okolí Palmovky označuje dokument například rekonstrukci Libeňského mostu, propojení Rohanského nábřeží s městským okruhem, zkvalitnění veřejných prostranství a zpřístupnění nábřeží nebo využití nedostavěného Centra Palmovka. V budoucnu by měl pro celou lokalitu vzniknout podrobnější územně plánovací dokument, například v podobě regulačního plánu.

Praha bude Metrostavu platit miliony, rozhodl soud. Odblokoval dostavbu Centra Palmovka

Do rozvoje Palmovky má být kromě magistrátu zapojena Praha 8 a různé městské organizace, jako je Institut plánování a rozvoje, Technická správa komunikací či dopravní podnik. Jejich zástupci budou zasedat v pracovních skupinách.

V souvislosti s Palmovkou město v současné době řeší spor s Prahou 8 ohledně nedokončeného Centra Palmovka, které původně městská část stavěla jako svoje sídlo. Současné vedení radnice už o budovu nemá zájem a magistrát do ní chce umístit sídlo záchranné služby. Podle radního pro majetek Karla Grabeina Procházky (ANO) by se měly majetkové spory do konce roku vyřešit.

Poslední slum v Praze. Jak se žije v nouzové kolonii Na Kotlasce?

SDÍLET
sinfin.digital