Premiér Sobotka vyzval prezidenta Zemana, aby respektoval ústavu

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyzval prezidenta Zemana, aby respektoval ústavu. Podle Sobotky odvolá prezident člena vlády, jestliže to navrhne premiér, žádné další podmínky v ústavě nejsou, vzkázal prostřednictvím svého mluvčího Martina Ayrera. Sobotka tak reagoval na prohlášení Pražského hradu po schůzce prezidenta Miloše Zemana a ministra financí Andreje Babiše (ANO), že návrh na odvolání Babiše je v rozporu s koaliční smlouvou. K právoplatnému odvolání by proto bylo podle Hradu nutné vypovězení koaliční smlouvy.

„Článek 74 Ústavy České republiky jasně říká: Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády. Žádné další podmínky v Ústavě nejsou,“ uvedl Sobotka dle ČTK.

Zeman Babiše neodvolá, postavil koaliční smlouvu nad ústavu

„Znovu chci vyzvat pana prezidenta, aby respektoval základní zákon naší země. Koaliční smlouva s tím nemá nic společného, není to zákon ani ústavní zákon, její naplňování a výklad je věcí tří koaličních stran, nikoli prezidenta,“ dodal premiér.

Sobotka podal návrh na odvolání Babiše k 9. květnu kvůli Babišovým kauzám týkajícím se údajného ovlivňování médií a neodvádění daní. Hrad v pátek zpochybnil platnost návrhu, protože obsahuje konkrétní datum. Sobotka to odmítl s odůvodněním, že stejně postupoval i v dalších případech návrhů na odvolání jiných ministrů a nikdo z Pražského hradu to nezpochybňoval. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v pondělí uvedl, že předseda vlády dle Zemana nemůže úkolovat prezidenta určováním termínu odvolání. Prezident kritizoval i to, že nedostal návrh na Babišova nástupce, takže by vedení ministerstva financí zůstalo neobsazeno.

SDÍLET
sinfin.digital