Premiér Sobotka vyzval prezidenta Zemana, aby respektoval ústavu

luš

08. 05. 2017 • 22:23

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyzval prezidenta Zemana, aby respektoval ústavu. Podle Sobotky odvolá prezident člena vlády, jestliže to navrhne premiér, žádné další podmínky v ústavě nejsou, vzkázal prostřednictvím svého mluvčího Martina Ayrera. Sobotka tak reagoval na prohlášení Pražského hradu po schůzce prezidenta Miloše Zemana a ministra financí Andreje Babiše (ANO), že návrh na odvolání Babiše je v rozporu s koaliční smlouvou. K právoplatnému odvolání by proto bylo podle Hradu nutné vypovězení koaliční smlouvy.

„Článek 74 Ústavy České republiky jasně říká: Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády. Žádné další podmínky v Ústavě nejsou,“ uvedl Sobotka dle ČTK.

„Znovu chci vyzvat pana prezidenta, aby respektoval základní zákon naší země. Koaliční smlouva s tím nemá nic společného, není to zákon ani ústavní zákon, její naplňování a výklad je věcí tří koaličních stran, nikoli prezidenta,“ dodal premiér.

Sobotka podal návrh na odvolání Babiše k 9. květnu kvůli Babišovým kauzám týkajícím se údajného ovlivňování médií a neodvádění daní. Hrad v pátek zpochybnil platnost návrhu, protože obsahuje konkrétní datum. Sobotka to odmítl s odůvodněním, že stejně postupoval i v dalších případech návrhů na odvolání jiných ministrů a nikdo z Pražského hradu to nezpochybňoval. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v pondělí uvedl, že předseda vlády dle Zemana nemůže úkolovat prezidenta určováním termínu odvolání. Prezident kritizoval i to, že nedostal návrh na Babišova nástupce, takže by vedení ministerstva financí zůstalo neobsazeno.

SDÍLET