Příběh radikalizace (III.): Útěk do pouště, odchod do Sýrie. Tudy vedla cesta z Česka k islamistům

Pavel Novotný

06. 12. 2018 • 07:00

Samer (34) a Omar (27) Shehadehovi. Synové sekulárních palestinských rodičů, kteří vyrostli v českém prostředí. První se nachází v pražské vazbě a jeho jméno jste mohli zaregistrovat na začátku listopadu, kdy médii proběhly zprávy o jeho zadržení v zahraničí a převozu do Česka. Druhý bojuje po boku militantních islamistů v Sýrii. Český stát je podle dostupných zpráv viní z podpory, propagace i financování terorismu. A také ze členství v organizaci, která je na seznamu teroristických skupin. Spolu s oběma muži si česká spravedlnost žádá také Kristýnu Hudkovou (24), Omarovu manželku, která po konverzi k islámu přijala jméno Fatima. Hrozí jim až patnáctileté tresty.

„Počet zahraničních bojovníků s vazbou na Českou republiku vzrostl v roce 2017 na jedenáct včetně dvou osob s českým občanstvím,“ stojí v čerstvé zprávě Bezpečnostní informační služby (BIS) o islamistech, kteří se zapojili do bojů na Blízkém východě v rámci organizací (oficiálně) označených za teroristické. Onu dvojici podle dostupných zpráv tvoří právě Omar Shehadeh a jeho žena Fatima, kteří se připojili ke skupině Džabhat Fatah aš-Šám, která proslula také pod někdejším názvem Fronta an-Nusrá.

Následující text se snažil zrekonstruovat životní příběh bratrů Shehadehových, českých občanů, kteří se s radikály zapletli. Text vychází z řady rozhovorů s informovanými zdroji. Takřka všichni oslovení si vzhledem k citlivosti případu přáli zůstat v anonymitě. Jejich vzpomínky se INFO.CZ pokusilo ověřit z více zdrojů. Mnoho použitých zjištění pochází z jiných médií: nejčastěji ze serveru Neovlivní, který o případu referoval jako první, dále pak z listů Deník N, Právo a MF Dnes/iDnes.cz, respektive televize Seznam Zprávy a webu Aktuálně.cz.

První díl seriálu se pokouší mapovat rodinné zázemí a důvody vnitřní konverze obou mužů k islámu, ve kterém nevyrostli. Druhý popisuje Sámerův vývoj od zaníceného překladatele islámských přednášek k salafistickému kazateli. Tento třetí se snaží zachytit Omarův příběh a příklon všech tří českých občanů k radikalismu. 

Na cestě do boje. A vězení

V roce 2016 odchází Samer z Česka, podle všeho nejprve na Slovensko. Nejpozději o rok později se po něm začaly shánět české úřady – s touto informací přišel před časem server Neovlivní. Později se ukázalo, že patrně se zastávkou v Rakousku doputoval až do saharské Mauritánie. Nakonec se ocitl v Jordánsku, kde má příbuzné, a odsud byl vydán do Prahy. Jeho otec se údajně snažil přesunu do Česka zabránit, zjevně ale neuspěl.

Zhruba v tomto okamžiku se nejen česká média dozvídají o jeho bratrovi, sedmadvacetiletém Omarovi. Ten byl českým muslimům takřka neznámý, i když se v modlitebně v Opletalově ulici podle pamětníků několikrát ukázal. Studoval poté v Anglii a Jordánsku. Následně ovšem – prý se Samerovou pomocí – posílil řady organizace s názvem Džabhat Fatah aš-Šám, česky Fronta dobytí Sýrie. Jde o skupinu dříve známou jako an-Nusrá, která byla zpočátku napojená na mezinárodní islamistickou síť al-Káida. Od ní se, podle expertů jen formálně, oddělila organizačně, méně již ideově. Předáci fronty tak chtěli dát najevo, že usilují především o pád Asadova režimu, přičemž globální cíle al-Káidy (například boj se Západem) odsouvají na druhou kolej.

Právě této skupině Samer údajně zasílal finanční obnosy získané zřejmě jak od místních jednotlivců, tak cizích nadací. Nezdá se pravděpodobné, že k takovým finančním převodům používal společnost Alminbar (blíže popsanou v závěru druhého dílu tohoto seriálu), které byl až do letoška spolumajitelem. O svém počínání Samer dárce pravděpodobně neinformoval. Nicméně, Deník N napsal, že saúdská ambasáda v Praze někdejšímu imámovi posílala peníze i po odchodu z Prahy. A přestala s tím až v okamžiku, kdy ji na Samerovy problémy upozornili zástupci českých bezpečnostních služeb. Deník N s odvoláním na nejmenované zdroje tvrdí, že mu peníze dávalo také nejméně jedno další blízkovýchodní velvyslanectví.

INFO.CZ se v diplomatické komunitě dozvědělo, že hlavním, ba jediným zdrojem těchto financí byli Saúdové. Navíc jen dočasně. Ambasáda zřejmě podporovala spíše rodinu bývalého imáma, která se ocitla bez prostředků. Jiné zastupitelské úřady mohly imámovi coby představenému muslimské obce poskytnout jednorázové dary třeba v souvislosti s kulturními akcemi. Žádaly ale obvykle doklad o tom, jak byl obnos utracen.

Organizace Džabhat Fatah aš-Šám je na seznamu teroristických organizací a spolupráce s ní je proto i podle českých zákonů trestná, což konstatuje i advokát Adam Kopecký, který byl Omarovi přidělen ex offo. Podle jeho vyjádření pro INFO.CZ ale dosud není ukončeno přípravné řízení, vlastní soud s jeho klientem tedy zatím nezačal. Podle dostupných informací budou všichni tři – tedy Samer, Omar i jeho manželka Fatima – souzeni najednou, ačkoliv v Praze ve vazbě je zatím jen bývalý imám.

Čeští muslimové podle svých slov Omara až do začátku kauzy neznali. Bratr Samer o něm prý mezi nimi nikdy nemluvil. A Omar sám se náboženského života obce neúčastnil. Je údajně fyzicky zdatnější a obecně aktivnější než bratr, který má špatný zrak a působí místy ospalým dojmem.

Nabízí se ryze spekulativní vysvětlení: je možné, že mladší Omar dospěl k radikálnímu výkladu islámu tak rychle, že považoval za zbytečné docházet do umírněné české muslimské obce. Ba co víc, mohl se obávat, že by některý z jeho zdejších souvěrců upozornil na plánovanou syrskou cestu české úřady.

Bojovníci islamistické organizace Džabhat Fatah aš-Šám, známá pod bývalým názvem Fronta an-Nusrá (ilustrační snímek)

Spolu s Omarem se do Sýrie podle všeho dobrovolně vydala také jeho manželka, podruhé vdaná česká konvertitka Kristýna Hudková. Po přestupu k islámu si zvolila jméno Fatima (patrně na počest dcery proroka Muhammada). Čtyřiadvacetiletá žena pochází z nevelké vesnice na Mělnicku a podle všeho oba mladé muslimy seznámil právě Samer. Alespoň to píše bulvární server Expres.cz, který také cituje Fatiminy spolužačky: „Ve škole nebyla moc oblíbená. Kluci si z ní dělali neustále legraci… Hrála si ráda na to, co nebyla, a dělala ze sebe hrdinku, jak je zbije.“

Fatima je nyní s Omarem v Sýrii a tvoří tak zřejmě polovinu „ze dvou osob s českým občanstvím“, které se podle v úvodu zmíněné zprávy BIS „zapojily do bojů na Blízkém východě“. Podle nepotvrzených zpráv pak s cestou do Sýrie přinejmenším souhlasila. To Esma, nemocná matka obou synů, je teď na kolenou. A přála by si prý, aby se Omar vrátil domů. I za cenu, že půjde na léta do vězení. Alespoň totiž přežije, což se mu v Sýrii opravdu nemusí podařit.

SDÍLET