Příběh Těchařovic. Jak se žije ve vesnici, kde je třetina lidí bez práce?

Nezaměstnanost rekordně klesá, podniky nemůžou sehnat dostatek lidí. Takové jsou novinové titulky z několika posledních měsíců. Zdaleka ne na všech místech Česka ale počet lidí bez práce klesl k necelým čtyřem procentům. Nezáviděníhodné prvenství překvapivě nezískalo místo na Ústecku ani Ostravsku, ale nenápadná vesnice Těchařovice na Příbramsku. Nezaměstnaných je tu skoro třetina. Realita je navíc o něco složitější, než by se mohlo ze suchých čísel zdát.

Těchařovice jsou opravdu malé. Dokonce tak, že tu před pár lety žilo jen třicet lidí a vesnici hrozilo sloučení se sousední obcí. To ale místní nechtěli. „Centrální vesnice totiž investují převážně do sebe a na okolní se nedostává,“ popisuje starostka Vanda Bělinová rozhodnutí, před nímž stála obec šest let zpátky. „Jediným řešením bylo co nejrychleji navýšit počet obyvatel alespoň na dvojnásobek,“ dodává s tím, že tento plán tehdy opravdu zrealizovali.

"Vůbec jsme to neinzerovali, ale lidé z okolí se o tom sami doslechli a zájemci se jen hrnuli."

popis

Jenže jejich dopad do statistik nezaměstnanosti přinesl Těchařovicím i nepříjemné prvenství. Většina obyvatel bytovky nepracuje. A stačí deset nezaměstnaných z třicet sedmi osob v práceschopném věku, aby se jejich podíl ve vesnici vyšplhal na dvacet sedm procent. „Jsme jedna z mála vesnic, kde není pohrabané listí. Už dva týdny přemlouvám nezaměstnané lidi z bytovky, aby šli listí pohrabat. Obec vyplácí sto korun na hodin, přesto nejdou,“ popisuje starostka.

"Jsem v čudu"

„Přišel jsem sem před dvěma roky za bydlením. Pomáhal jsem na statku. Teď už ale práci nemám. Jsem v čudu, hrozí mi vystěhování,“ vypráví jeden z obyvatel těchařovické bytovky nad hrnkem turka. Z kamínek přitom sálá příjemné teplo, které radiátory napodobit neumí. Vybavení bytu není luxusní. Třeba dveře vypadají, že nejlepší už mají za sebou. Na první pohled je ale jasné, že jeho obyvatelé se ho snažili maximálně zútulnit. „Práce tu není. Teda nabídli mi jen práci traktoristy v živočišné výrobě za 75 korun hrubého. Ale to si ze mě snad dělají srandu,“ dodává. V bytovce, která působí na kraji malebné vesnice trochu jako pěst na oko, nepracuje téměř nikdo. „Jen jeden soused, ten dělá střechy,“ vypráví padesátník, kterému zbývá pár let do důchodu. Teď mu ale podle jeho slov hrozí, že kvůli dluhu na nájmu, skončí na ulici.

Přečtěte si repotáž z kraje, kde se natáčel seriál Pustina:

Tady se točila Pustina. Unikátní fotky z drsného severu

Podle statistik není nijak optimistická situace v celém mikroregionu Příbramsko, kam kromě Těchařovic spadají ještě Solenice, Bohostice nebo Laszko. Částečně je to dáno polohou – z jedné strany ho ohraničuje Orlická přehrada, z druhé Brdský masiv, kde býval vojenský újezd. „Je tu velmi omezený počet pracovních příležitostí. Oblast je velmi závislá na sezonních pracích, převážně v letních měsících,“ vysvětluje Kateřina Beránková z Úřadu práce. Svou proměnou si prošel koneckonců celý okres Příbram. Až do devadesátých let byl závislý hlavně na hornictví a hutích. Tohle období ale skončilo. „V posledních letech nevznikly ani nevznikají žádné nové velké výrobní společnosti. Do okresu nevstoupil žádný významný investor. Navíc okres má nevýhodnou polohu pro investory z hlediska geografického,“ říká Beránková.

popis

Ale ani v samotných Těchařovicích nepůsobí situace tak nakonec beznadějně. Na místní zastávce právě zastavuje autobus přijíždějící z Příbrami. „Spoje jsou tu dobré. Ráno se dostanu bez problému do práce, odpoledne zase zpět. I děti dojíždí v pohodě do školy,“ vypráví mi čtyřicátnice, která míří k nedalekému rodinnému domku. A popravdě: daleko to není ani k hlavnímu tahu na Příbram, kde stojí další autobusová zastávka. Rychlým krokem tak patnáct minut.

I podle starostky je v okolí práce dost. „Chvílemi si říkám, jestli záchrana obce za ty problémy stála,“ svěřuje se starostka. Do budoucna má další plán. „Chtěla bych investovat do rekonstrukce bytů a zvedat úroveň bydlení. A postupně v bytovce obměnit rodiny, které nechtějí spolupracovat. To je dlouhodobý plán. Uvidíme, jak bude reálný,“ říká. 

SDÍLET
sinfin.digital