Proč by měla být covid vakcína povinná? Lockdown je taky povinný, jeho výsledky jsou přitom mnohem pochybnější

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Je zřejmě rozhodnuté, že vakcinace proti covidu bude v Česku dobrovolná, podobně jako v jiných evropských zemích. Zamysleli jsme se ovšem dostatečně nad výhodami či nevýhodami povinné vakcinace? Samozřejmě chápu, že pro mnohé je to otázka svobodné volby, ale existují důvody, proč by vakcína mohla být povinná, minimálně pro některé věkové skupiny či pro lidi, jimž kvůli covidu hrozí vážné nebezpečí.

První z těch důvodů je vlastně úplně jednoduchý. Tzv. lockdown je v podstatě také povinný. Je povinný pro všechny z nás, přičemž některým skutečně zničil život. Je povinný, aby omezil počet mrtvých, případně nevedl k přetížení nemocnic. A jaké jsou výsledky? Zdevastovaná ekonomika, lidé bez práce, mnoho mrtvých kvůli omezení lékařské péče. Covid tu přitom nadále zůstává a situace se dramaticky nelepší. Můžeme klidně mluvit na rovinu a konstatovat, že lockdown má jen částečné výsledky a je klidně možné, že kvůli němu v důsledku zemře více lidí než bezprostředně na covid.

Společnost přitom z velké většiny nerozporuje zavedení zákazu vycházení či nouzového stavu jako omezení lidské svobody, přičemž není pochyb, že přesně o to jde. Zkrátka to tolerujeme, protože vnímáme, že zájem společnosti jako celku je v tuto chvíli větší než zájem jednotlivce.

sinfin.digital