Proč by měla být covid vakcína povinná? Lockdown je taky povinný, jeho výsledky jsou přitom mnohem pochybnější

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Je zřejmě rozhodnuté, že vakcinace proti covidu bude v Česku dobrovolná, podobně jako v jiných evropských zemích. Zamysleli jsme se ovšem dostatečně nad výhodami či nevýhodami povinné vakcinace? Samozřejmě chápu, že pro mnohé je to otázka svobodné volby, ale existují důvody, proč by vakcína mohla být povinná, minimálně pro některé věkové skupiny či pro lidi, jimž kvůli covidu hrozí vážné nebezpečí.

První z těch důvodů je vlastně úplně jednoduchý. Tzv. lockdown je v podstatě také povinný. Je povinný pro všechny z nás, přičemž některým skutečně zničil život. Je povinný, aby omezil počet mrtvých, případně nevedl k přetížení nemocnic. A jaké jsou výsledky? Zdevastovaná ekonomika, lidé bez práce, mnoho mrtvých kvůli omezení lékařské péče. Covid tu přitom nadále zůstává a situace se dramaticky nelepší. Můžeme klidně mluvit na rovinu a konstatovat, že lockdown má jen částečné výsledky a je klidně možné, že kvůli němu v důsledku zemře více lidí než bezprostředně na covid.

Společnost přitom z velké většiny nerozporuje zavedení zákazu vycházení či nouzového stavu jako omezení lidské svobody, přičemž není pochyb, že přesně o to jde. Zkrátka to tolerujeme, protože vnímáme, že zájem společnosti jako celku je v tuto chvíli větší než zájem jednotlivce.

Eshop s dálničními známkami ukazuje, že státní firmy by měly přepustit místo komerčním. Systém je zavalený programátorskými chybami a otázky jsou i nad bezpečností

A teď pojďme k očkování. Politici se za každou snahu snaží vyhnout jakékoliv úvaze nebo náznaku, že by vakcína mohla být povinná. Pokud tak učiní, mluví se hned o omezení osobní svobody a o svobodě volby. A co nám přitom hrozí? Teoreticky vedlejší účinky vakcíny, které ale podle dostupných informací nejsou nijak dramatické. Žádné ekonomické škody, žádné zničené životy, žádné zavřené obchody, zkrátka nic. (Nepovinná) vakcína zkrátka vede nad (povinným) lockdownem s obrovským náskokem. Je třeba zdůraznit, že vakcíny měly v minulosti ohromující účinky a pokud by některé z nich nebyly povinné, měli bychom kolem sebe stále nemoci, které by nám pravidelně ničily život.

Někteří tvrdí, že nemá smysl zavádět povinnou vakcínu, protože by vyvolávala už předem odpor. Očekává se, že se nakonec dobrovolně nechají očkovat i ti, kteří to odmítali. Nebyl bych takovým optimistou a být na místě třeba ministra zdravotnictví, tak bych o povinnosti (plošné nebo pro určité věkové skupiny) uvažoval. Byť třeba jen pro případ, že se nenechá očkovat dostatek lidí a nakonec je stát bude muset nějak přesvědčit. Za sebe říkám, že kvůli odpůrcům očkování nehodlám sedět doma na zadku ani o minutu déle, než bude nutné. Takže jakmile bude možné nechat se očkovat, učiním tak. A se mnou celá rodina.

SDÍLET
sinfin.digital