Čekání na autobus, který v mnoha městech a obcích jede jen několikrát za den podle jízdního řádu, který nemusí všem vyhovovat a není nikterak flexibilní, je bohužel pro mnohé každodenní realitou. Ambici vyřešit tento problém má český startup CITYA, který se zaměřuje na poptávkovou hromadnou dopravu a řadí se tím mezi unikátní služby svého druhu na našem území. „Mezi základní mise společnosti se řadí dostupnost měst a služeb v nich, snižování počtu aut v metropolích i nabídnutí efektivního financování veřejné dopravy samosprávám a organizátorům dopravy. CITYA začala nedávno fungovat v Říčanech a přilehlých obcích. Pilotní projekt proběhl v Brně, kde jej využily tisíce lidí. Nejsme konkurencí MHD, ale doplňujeme ji. Pro města je to výhodné,“ říká pro INFO.CZ CEO CITYA Dominik Janík.
Jak přesně CITYA funguje?
Uživatel si zvolí výchozí bod a místo, kde chce vystoupit. Pracujeme s takzvanými virtuálními zastávkami, kde může mikrobus bezpečně zastavit. Díky moderním technologiím, umělé inteligenci a práci s daty a dopravními modely umíme na míru městům a obcím navrhnout dopravní řešení, díky kterému se v rámci definované oblasti lidé do 15 minut dostanou, kam potřebují. Jsme efektivní a dostupnou alternativou pro mnohdy neefektivní příměstskou hromadnou dopravu. Městům se to vyplatí i ekonomicky. Vracíme obcím 100 % jízdného, což zpravidla pokrývá 20 až 40 % měsíční investice. Cestující si vždy objednává počet sedadel. První stojí 100 % ceny, což je 40 korun, a každé další stojí 20 %.
Kde všude aktuálně působíte?
První pilotní projekt zdarma fungoval v Říčanech a okolních vesnicích. Díky úspěchu se Říčany rozhodly přejít do komerčního fungování, kde jsme během období devíti měsíců odvozili více než 8000 místních. Dnes se do komerčního provozu přidávají i okolní menší obce, odkud se lidé potřebují dostat do Říčan nebo na MHD směrem do Prahy i v jiné časy, než nabízí jízdní řády příměstské hromadné dopravy.