Průzkum: Češi důvěřují armádě a policii nejvíc za posledních patnáct let

HalfPageAd-1

ČTK, luš

02. 03. 2017 • 14:15

Důvěra obyvatel Česka v armádu a policii je nejvyšší za 15 let, vyplývá z lednového průzkumu agentury STEM. Vyšší byla od vzniku České republiky jen v září 2002 po ničivých povodních, jejichž následky policisté a vojáci pomáhali odstraňovat. Armádě nyní důvěřuje 74 procent a policii 61 procent lidí v Česku. 

Mobile-rectangle-3

Důvěra v armádu i policii se od začátku 90. let do povodní v roce 2002 pohybovala většinou pod hranicí 50 procent. Od roku 2015 mírně klesala nebo stagnovala, za poslední rok naopak vzrostla. Loni v lednu byla důvěra v armádu na 69 procentech a v policii na 58 procentech.

„Názor na armádu a policii je vzájemně provázaný, více než polovina občanů (55 procent) důvěřuje jak armádě, tak policii. A naopak pětina (20 procent) nedůvěřuje ani jedné z obou institucí,“ uvedli autoři průzkumu. Bezpečnostní složky podle nich rozlišuje čtvrtina lidí, když 19 procent má důvěru pouze v armádu a šest procent jen v policii.

Důvěra v armádu je vyšší u lidí, kteří pozitivně hodnotí ministra obrany Martina Stropnického (ANO), ukázal průzkum. Obdobně policii více věří lidé, kteří mají příznivý názor na ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).

Výsledky ukázaly také souvislost se vzděláním. Častěji armádě a zejména policii důvěřují lidé se středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním. „Je zajímavé, že od roku 2015 se rozdíly v závislosti na vzdělání při hodnocení armády výrazně snížily. To znamená, že důvěra v armádu se zvýšila především mezi lidmi s nižším vzděláním,“ uvedla agentura STEM.

Letošního průzkumu se mezi 11. až 23. lednem zúčastnilo 1048 lidí starších 18 let.

SDÍLET

Billboard-bottom-1