Pýcha Benátek v Praze. Do Česka přijely tradiční barokně lodě, poprvé opustily italské kanály

ČTK

raz

Do Prahy dorazily tradiční barokní lodě z italských Benátek, dopoledne byly spuštěné na Vltavu. Ozdobí slavnosti Navalis věnované památce Jana Nepomuckého. Lodě opustily benátské kanály vůbec poprvé, řekl dnes novinářům organizátor slavností Navalis Zdeněk Bergman. Svatojánské slavnosti byly v Praze už v době baroka, současní pořadatelé je obnovili v roce 2009.

Lodě přivezly do Prahy tři kamiony. Za účasti benátských gondoliérů je dnes na hladinu Vltavy spouštěl velký jeřáb. "Je to vůbec poprvé, co tyto barokní lodně, takzvané bissony, opustily benátskou lagunu. Je pro nás velká čest, že se vydaly zrovna do Prahy," řekl Bergman.

Na tradici barokních slavností navázaly Svatojánské slavnosti v roce 2009. Od té doby byly každý rok a mají už svůj pevný scénář - slavnostní mši v katedrále svatého Víta, procesí od katedrály přes Karlův most na Křižovnické náměstí a barokní koncert na řece zakončený ohňostrojem. Každý ročník doplňují speciální akce. Už několik let mezi ně patří i seskok parašutistů. Jeden z nich proskočí obloukem Karlova mostu v místě, kde byl svržený do vody svatý Jan Nepomucký. Dalších pět za tmy poletí se světelným efektem.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital