Rasistický web vyzval Čechy, aby fotili uprchlíky. Lidi obratem začali udávat černochy a muslimy

23. 07. 2017 • 20:40

Rasistické webové stránky „Vyfoť imigranta“ nabádají Čechy, aby se kolem sebe rozhlíželi a fotili údajné nelegální migranty, kterými je podle autorů webu Česko „zaplaveno“. Nevadí ani, že jde mnohdy zjevně o turisty či cizince, kteří v blízkosti například vlakových nádraží přestupují či poklidně nakupují v obchodních domech. „Je to čistý rasismus, xenofobie a nenávist,“ komentuje situaci pro INFO.CZ ředitelka Sdružení pro migraci a integraci Magda Faltová. Policie i Úřad pro ochranu osobních údajů celý případ monitorují.

„Nemyslím si, že důvodem vzniku takového webu je panika nebo hysterie či obavy z migrantů a uprchlíků. Jsem přesvědčená, že se jedná o čistý rasismus, xenofobii a nenávist,“ myslí si ředitelka Sdružení pro migraci a integraci Magda Faltová. Jednoduché stránky, které nesou název Vyfoť imigranta a otevřeně nabádají lidi z celé České republiky, aby pořízené fotografie vkládali na web i s místem pořízení, aby je jiní mohli komentovat, považuje Faltová za „velmi nebezpečné“.

„Od pořizování a publikování fotek lidí, kteří jedou tramvají, jdou po ulici či nakupují, není velký krok k tomu je začít fyzicky či verbálně napadat,“ varuje Faltová a naráží tím na nedávné případy, které se staly na území ČR – například v Divoké Šárce, kde žena před dětmi fyzicky napadla muslimskou ženu v šátku. „Z historie dobře víme, jak označování a vydělování skupin obyvatelstva může skončit,“ dodává k tomu Faltová.

Paradoxní na celém případu totiž je, že na webu se objevují fotografie lidí, které už na první pohled nelze za nelegální migranty považovat. A také například zpěvačka Rihanna oblečená do slušivých bílých šatů a stylových doplňků. „Vypadá jako nějaká celebrita z Jižní Ameriky,“ pozastavuje se nad zveřejněným obrázkem jeden z přispěvatelů. „Stránka s fotkami turistů. Bezva, to český internet potřeboval!“ směje se další, který se podepsal jako Jakub S pod obrázkem ikony. Stejně jako některé další fotografie sem tento snímek někdo umístil z recese.

Dalším příkladem je fotografie poklidně nakupující tříčlenné rodiny s malým dítětem vedeným za ruku v obchodním centru v Olomouci. Fotograf přidal komentář, že jsou ve městě k vidění „skupinky migrantů, kteří obtěžují okolí“.

Často se na webu objevují i obrázky, které jsou foceny až úzkostlivě tajně a na dálku, aby si fotografovaný objekt ničeho nevšiml. Výsledkem je pak rozmazaná fotka, ze které lze jen máloco vyčíst.

Autoři stránek, kteří zůstávají v anonymitě, svou aktivitu vysvětlují potřebou reagovat „na tvrzení v oficiálních mediích, že v ČR nejsou žádní nelegální imigranti z Afriky či Sýrie či jiných muslimských zemí, a že tedy není žádný důvod ke znepokojení občanů“. Dodávají, že web má zároveň sloužit „jako monitoring potenciálně nebezpečných nelegálně přicestovalých jedinců či celých skupin, které mohou být hrozbou naší až dosud bezpečné zemi, našim obyvatelům a zejména ženám a dětem.“

„Mnoho měsíců lze sledovat po celé ČR a ponejvíce ve velkých metropolích (hlavně v Praze a v jejích okrajových částech) enormní nárůst podivných individuí snědě až černé pleti nehovořících žádným z evropských jazyků, občas lámanou angličtinou. Zpravidla se jedná o mladé muže s batohy, moderními telefony ve značkových teplákovkách (v zimním období samozřejmě teple oblečení) a rozhodně je nelze zaměňovat za turisty či studenty, na které jsme zvyklí,“ pokračuje dále web. Jak upozornili uživatelé internetu, jeho autor, respektive ten, kdo doménu zaregistroval, není k dohledání. Adresa i jméno odkazují s největší pravděpodobností na neexistující osobu.

Podle Magdy Faltové jsou ale podobná tvrzení „absurdní“. Na území ČR nedochází k zásadnímu nárůstu počtu cizinců v neregulérním postavení, ani počty legálně pobývajících cizinců nerostou, vysvětluje. „Myslím, že tato stránka je typickým projevem lidské hlouposti, malosti a nenávisti.“

Faltová je zároveň přesvědčena, že se provozovatelé i přispěvatelé na stránce mohli dopustit trestného činu a porušují práva osob, které fotí a následně jejich fotografie bez souhlasu zveřejňují. Redakce INFO.CZ se obrátila na Policii ČR a také Úřad na ochranu osobních údajů. Obě instituce potvrdily, že kontroverzní webové stránky monitorují a jsou připraveny v případě potřeby zasáhnout.

„O stránkách víme a sledujeme je,“ řekla INFO.CZ tisková mluvčí Policejního prezidia Eva Kropáčová. „Do současné chvíle jsme nezaznamenali žádný podnět od občanů nebo někoho z osob, kdo byl na tomto serveru vyfocen. V případě, že bychom zjistili jakékoliv protiprávní jednání, tak to budeme řešit,“ dodala.