REPORTÁŽ Krize na Vltavě: Fischer svůj vyhazov nepochopil, Zavoral se nazval obětí lynče

„Dostával jsem se do situace, kdy jsem nerozuměl, proč se to stalo.“ I tak komentoval ve středu na jednání Rady Českého rozhlasu svůj nucený odchod z čela stanice Vltava šéfredaktor Petr Fischer. Předcházelo tomu ale asi tříhodinové jednání o jiných tématech. Chvílemi se to dokonce jevilo tak, že generální ředitel ČRo René Zavoral zvolil zdržovací taktiku. Jako by se každého, kdo se odmítá smířit s celou kauzou, pokoušel unavit zdlouhavými referáty o rozpočtu a plánech Českého rozhlasu na rok 2019. Zároveň ale přítomné utvrzoval v tom, že je Fischerův odchod těžko pochopitelný: Zavoral totiž mimo jiné představil plány Vltavy na příští rok, a ty se v ničem neliší od verze, kterou zpracoval právě Fischer. A radní tyto plány schválili.

Je v tom paradox: Zavoral nevybíravě ukončuje spolupráci s Fischerem ve stejnou chvíli, kdy od něj do putníku přebírá směřování stanice na příští rok. A radní mu tuto vypůjčenou koncepci schvalují. Je rovněž pikantní, že si generální ředitel ve stejný moment stěžuje na mediální lynč. Jako by všemu nepředcházela bizarní a vykalkulovaná kauza tzv. porna na Vltavě.

Přes bouřlivé dění uplynulých měsíců Fischer poděkoval za možnost Vltavu vést, ale řekl taky, že nepochopil, proč se to celé – myšleno události ústící v jeho odchod – stalo. Byla v něm cítit pachuť, neprodloužení smlouvy vnímá jako osobní mstu. Zavoral mu nebyl ani na středečním jednání rady schopný cokoli konkrétního vytknout. Jen v obecné rovině zopakoval, že s ním neprodloužil smlouvu kvůli nenaplnění úkolů, na kterých se spolu před dvěma roky, tedy v čase, kdy Fischer přijal v ČRo angažmá, domluvili. Za další příčinu jeho odchodu označil stagnující poslechovost stanice, což Fischerovi stoupenci rozporují, a mluví o ztrátě důvěry. Ta je v tuto chvíli oboustranná.

V kauze ČRo Vltava mají máslo na hlavě obě strany. Komentář Michala Půra

Bylo to zdlouhavé odpoledne s prvky groteskními i únavnými. Radní řešili věci zásadní i – pokud jde o veřejnoprávní rozhlas – banality, třeba mor prasat. Chvílemi se situace dokonce jevila tak, že generální ředitel Českého rozhlasu pojal plán všechny přítomné přinejmenším unavit. A ty, kteří plánovali svou účast také na pražské protestní akci na Vinohradské třídě před budovou rozhlasu, donutil řešit dilema, zda počkat na bod o Vltavě, anebo se sebrat a odjet na 18:30 do Prahy. Pokud si tedy několik desítek protestujících lidí myslelo, že po akci v Hradci Králové stihnou také pražský happening, museli postupem času volit priority.

Podivnosti kolem zasedání rady ČRo

Radní nejen že prchli před veřejností zbaběle do Hradce Králové. Navíc se jednání, které už dopředu poutalo zájem angažované veřejnosti a slibovalo konfrontaci, odehrávalo v místnosti, jejíž kapacita byla zcela neadekvátní situaci. Každému z nich muselo být jasné, že se dostaví víc lidí než obvykle. A zatímco dovnitř se vešlo asi tak patnáct hostů včetně zástupců médií, venku jich zůstalo i s transparenty okolo padesáti. Přesto – anebo právě proto – proběhl úvod jednání hladce, byl schválen program, jedním z jeho bodů byla také situace na Vltavě. Ještě předtím si ale radní od generálního ředitele vyslechli detailní plán vysílání a návrh rozpočtu Českého rozhlasu na příští rok. (Schválené je vyrovnané hospodaření s 2,29 mld. korun – o 38 milionů víc než loni.)

O Vltavě rozhodují nekompetentní radní. Vůbec ji neznají, je to pobuřující, říká spisovatel Kahuda

Bez mrknutí oka tak radní schválili projekty, které pro Vltavu vymyslel tým okolo Petra Fischera. To hlavní, kvůli čemu se do východočeské metropole sjelo několik desítek lidí, přišlo na pořad jednání Rady ČRo až po třech hodinách. A Zavoralovi plán částečně vyšel, neboť někteří už zkrátka museli za svými povinnostmi jinam. „No tak jste přijela, no…,“ reagoval radní a exposlanec ČSSD Vítězslav Jandák na údiv jedné z redaktorek Vltavy, která se debaty o stanici ani po třech hodinách nedočkala. Nakonec k tématu mluvili René Zavoral, Petr Fischer, který do Hradce Králové paradoxně ani nebyl pozván, dva hosté a předsedkyně Rady ČRo Hana Dohnálková.

Ta se nicméně omezila na konstatování, že Radě ČRo nepřísluší zasahovat do personálních otázek, jež jsou ve výsostné kompetenci generálního ředitele, a zrovna tak dala ruce pryč od kritiky programu Vltavy. Pokud jde o analýzu vysílání, kterou si radní nechali zpracovat, zdůraznila, že nikterak nesouvisí s odchodem Fischera. „Nejsem povinován uvádět důvody, které mě vedly k tomu, že jsem Petru Fischerovi neprodloužil smlouvu,“ zopakoval několikrát Zavoral s tím, že je přesto minulý týden zveřejnil v tiskovém prohlášení.

Kdo povede Vltavu místo Fischera?

Ve stručnosti se k nim vrátil také v debatě před radními a informoval je, že by měl být nástupce Fischera v čele Vltavy vybrán na začátku ledna na základě interního výběrového řízení. Součástí výběrové komise, která o novém šéfredaktorovi rozhodne, budou také dva zaměstnanci Vltavy. Zájemci o post se mohou hlásit do 7. ledna s tím, že vybraný kandidát povede Vltavu od února 2019. Dočasně stanici bude řídit nynější vedoucí Podpory programu Vltavy Ivana Hálková.

Odolá ČRo politickým tlakům? Popotahování Fischera je záminka, říká sociolog médií Štětka

Následně o slovo požádal Fischer. Jak jsme uvedli výše, de facto řekl dvě věci: poděkoval generálnímu řediteli i svým kolegům a uvedl, že vlastně nepochopil, proč se to celé stalo. Přesto mluvil smířlivě. Pokud jde o hlavní výtku, které opakovaně čelí, tedy o stagnující poslechovost, označil ji za komplikovaný argument. Připomněl, že do Vltavy přinesl nové programé schéma, a neopomenul zmínit napjaté vztahy s vedením, které jeho angažmá poznamenaly především v posledních devíti měsících.

Přesto podle něj i v této etapě vnímal důvěru generálního ředitele. V každém případě, tvrdí Fischer, jeho angažmá prokázalo, že má Vltava věrné posluchače, kteří kvitují změny, které se ve vysílání v posledním roce objevily, jsou společenští a aktivní, a Vltava jim leží na srdci. „Je to stanice, která není anonymní a budí v lidech zájem,“ uzavřel své vystoupení Fischer. Předsedkyně rady Dohnálková pak navázala: „Rada nevyslovila nespokojenost s programem Vltavy, přesto nedělá Radě ČRo stanice dlouhodobě radost. Tím důvodem jsou nízká čísla poslechovosti, která se nijak nelepší.“

Spor o Vltavu: Rozhlas neprodloužil Fischerovi smlouvu. Zavoral ho viní z organizace vzpoury

Poté přišli na řadu hosté a jejich dotazy v zásadě mířily k jedinému. Málokdo totiž rozumí skutečným konkrétním důvodům, které vedly Reného Zavorala k neprodloužení Fischerovy smlouvy. „Na základě čeho jste dospěl k tomu, že to Petr Fischer nedělal dobře. Zatím tady zazněla jen poslechovost, což není u veřejnoprávního média to hlavní kritérium,“ uvedla například novinářka Ivana Svobodová z Respektu. Zavoral opáčil, že to není tak úplně pravda. Svou odpověď ale pojal šířeji. Vlastně si postěžoval, jakým způsobem se celá kauza rámuje ve veřejném prostoru. A odmítl, že by byl nějakým novým normalizátorem s praktikami StB.

Mediální lynč a výhrůžky?

„Jsem vystaven, já i moje rodina, mediálnímu lynči. Co mi lidé píšou, tady nemohu ani vyslovit. Dostal jsem otevřené dopisy a beru je vážně. Stejně tak beru vážně korektní nesouhlasné e-maily. Vždy jsou to střety koncepcí a uvidíme, zda bude budoucí šéfredaktor úspěšnější. A co musím zdůraznit, je fakt, že jsou tady novináři,“ řekl Zavoral s tím, že doposud prý padaly ve veřejném prostoru pouze argumenty jedné strany sporu. „A stejně, jako nepadá Český rozhlas s Reném Zavoralem, nepadá ani Vltava s odchodem Petra Fischera. Vltava má schválený rozpočet i programovou koncepci. Uráží mě, že někdo uráží práci zaměstnanců před Petrem Fischerem, podobně kvalitní budou zcela jistě odvádět i po jeho odchodu,“ dodal.

Spor kvůli reportážím Kroupy: Rozhlas nedal Agrofertu prostor, rada s ním zahájila řízení

Dle svých slov Zavoral mluvil v úterý se zaměstnanci Vltavy. Podle něj jsou někteří vystavováni rozličným tlakům, buď aby se připojili k petici za Svobodnou Vltavu, anebo aby se odmítli ucházet o post šéfredaktora Vltavy. „Tyto praktiky musím odmítnout. Řekl jsem jim, že si vážím těch, kteří nepodlehli a zrovna tak jsem řekl, že se nebudu zlobit na ty, kteří podlehli. A zavázal jsem se, že nikoho z nich nepropustíme,“ zdůraznil. Všechny aktéry nakonec ještě jednou vybídl k tomu, aby celou kauzu odpolitizovali. Na jeho slova ještě reagoval Fischer, který řekl, že pokud jde o mediální lynč, jsou na tom všichni aktéři prakticky stejně.

A připomněl, co se mu dělo v létě poté, co radní Tomáš Kňourek napsal do Parlamentních listů článek o duhovém neomarxistickém slunci nad Vltavou, ve kterém Fischera označil za zavilého obhájce prasáren, který příště bude vysílat pedofilní okénka. „Jsme v tom všichni, pokud komukoli někdo vyhrožoval, nemám s tím nic společného, jsem na tom velmi podobně. Myslím, že bychom v tomto ohledu měli všichni zvolnit,“ uzavřel téměř čtyřhodinové jednání Rady ČRo Petr Fischer.

Soukupovy zprávy nejsou zpravodajstvím, říká pro INFO.CZ Vadim Petrov, kandidát do RRTV

SDÍLET
sinfin.digital