Reportáž z maďarsko-ukrajinských hranic: „Zásoby teď máme, potřeba je hlavně zajistit lidem odvoz. Situace se ale každou chvíli mění,“ říká jeden z českých dobrovolníků

Z Ukrajiny podle posledních informací uprchl už více než milion lidí. Hraniční přechody s Polskem, Slovenskem i Maďarskem praskají ve švech a situace se na nich mění prakticky z hodiny na hodinu. Lidé napříč Českem poslali na pomoc Ukrajině více než miliardu korun, bohatá je také materiální pomoc. Jiní zase pomáhají tím, že svými dodávkami a případně i autobusy odváží uprchlíky z hranic. Jedním z nich je i můj kamarád Filip Švambera, se kterým jsem se vypravil na maďarsko-ukrajinský hraniční přechod Vylok, abychom pomohli uprchlíkům dostat se do Česka. Kromě silného zážitku tam na mě čekalo i nečekané překvapení.

Vyrážíme nad ránem a čeká nás cesta přes Slovensko a prakticky celé Maďarsko. Podle navigace nějakých osm a půl hodiny plus přestávky, většina z toho po dálnici. S přibližující se ukrajinskou hranicí se zvyšuje i počet dodávek, které z celé Evropy přivážejí humanitární pomoc. Cestou míjíme dodávky české, německé nebo místní maďarské, doslova nacpané k prasknutí balenou vodou, potravinami a hygienickými pomůckami. Jde jak o dodávky označené logem Červeného kříže a charitativních organizací, tak o lidi, kteří se rozhodli pomoct na vlastní pěst. „Sám mám sedmimístnou dodávku, přispěl jsem na konta zřízená na pomoc Ukrajině a řekl jsem si, že bych rád pomohl i osobně, když mám tu možnost,“ říká Filip, který v Praze provozuje restauraci Pommer Pub. „Kamarád byl na maďarské hranici odvážet lidi už včera, tak jsem se s ním spojil a dal mi kontakt na jednu z koordinátorek, abych se s ní domluvil,“ dodává.

Už cestou k hraničnímu přechodu vidíme cedule k samotnému uprchlickému centru zřízenému v budově místní základní školy. Vzhledem k tomu, že prakticky veškeré nápisy jsou zde v maďarštině, zachraňuje nás jen to, že umím číst azbuku. Zamíříme tedy k nápisu informujícímu v ukrajinštině, že jde o shromažďovací místo pro uprchlíky mířící do Česka a Německa. Tam se nás ujímá Jiří Hošek z Brna, který se přihlásil na pomoc jako zdravotník a na místě působí jako jeden z koordinátorů. „Kolik máte míst? Zapíšu si vás a až budu mít skupinu, která pojede vaším směrem, dám vám vědět,“ říká Hošek. „Uprchlíci se nám rovněž registrují po skupinkách a říkají, kam by chtěli jet. Pak to dáváme dohromady s odvozem,“ dodává. Potvrzuje i slova maďarské koordinátorky, s níž se včerejšího dne spojil Filip. „Všechny věci pro uprchlíky tu teď máme a máme jich dost. To ale neznamená, že za pár dní to nemůže být jinak. Pokud někdo chce pomáhat, je dobré sledovat aktuální informace od dobrovolníků na dobrovolnických skupinách na Facebooku,“ vysvětluje Jirka.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak můžete pomoct ukrajinským uprchlíkům dostat se do Česka?
  • Jaká situace panuje na hranicích Ukrajiny a kde sledovat aktuální informace?
  • A jak čeští dobrovolníci pomáhají v uprchlických centrech?
sinfin.digital