Rošáda na postech ministrů? Až po sjezdech ANO a ČSSD. Pokud tedy vůbec

HalfPageAd-1

Vratislav Dostál

12. 02. 2019 • 14:00

Od nového roku se prakticky nepřetržitě spekuluje o možných výměnách ve vládě Andreje Babiše. Jednou za to může nenadálá kalamita na D1, jako by tady už nikdo nepočítal s tím, že může v prosinci napadnout třeba i deset centimetrů sněhu, jindy se svými požadavky nastoupí předseda komunistů Vojtěch Filip, který si na pravidelných schůzkách u prezidenta stěžuje například na ministra zahraničí, tu a tam se přidá i premiér a předseda hnutí ANO. Ostatně Andrej Babiš už z kraje ledna připustil rekonstrukci vlády. Nakonec z toho ale nemusí být vůbec nic, leccos v tomto ohledu napoví výsledky sjezdů obou koaličních stran.

Mobile-rectangle-3

Nejčastěji se ve veřejném prostoru spekuluje o konci ministra dopravy Dana Ťoka, jistý si nemůže být ani ministr zahraničí Tomáš Petříček. Oba dva spojuje kritika ze strany KSČM, na které je menšinová vláda Andreje Babiše závislá. Dalším klíčovým architektem vládního uspořádání je ale prezident Miloš Zeman, který třeba Ťoka zatím podržel. Pokud jde o ostatní resorty, v zákulisí české politiky lze zaslechnout úvahy o konci ministra školství Roberta Plagy, nic jistého prý nemá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, podobně jako ministr kultury Antonín Staněk. Toho by údajně mohl za jisté konstelace nahradit – ostatně jsme o této variantě na INFO.CZ psali již v čase vzniku druhé Babišovy vlády – bývalý primátor Brna Roman Onderka.

Pokud jde o ministry za hnutí ANO (Ťok, Plaga, Dostálová), vše závisí na vůli premiéra a předsedy hnutí Andreje Babiše. Dokud bude se svými ministry spokojen a dokud se mu bude jevit především s ohledem na své PR zájmy výhodnější ponechat je v úřadech, mohou zůstat klidní. A Babiš zcela jistě nebude chtít případnou kapitulací přiznat, že do vlády dosadil neschopného člověka. Jinak se to má ale se zástupci sociální demokracie (v danou chvíli jde o Petříčka a Staňka). Jan Hamáček musí přece jen uspokojovat rozličné zájmy, nevyjímaje požadavků jednotlivých regionů uvnitř strany. I proto bude klíčový výsledek sjezdu. Podle informací INFO.CZ to ale navzdory níže popsaným úvahám může celé skončit i tak, že se ani Hamáček do žádné rošády nepustí.

„Doufali jsme, že kalamitní sníh nepřijde, bohužel přišel.“ Takto nešikovně se Dan Ťok v polovině loňského prosince bránil kritice, která se na něj sesypala stejně rychle, jako kalamitní sníh na D1. Ministra dopravy si od toho momentu podávají komunisté, opozice i široká veřejnost. A přestože i on sám přiznává, že se ne všechno úplně daří, Babiš, stejně jako prezident Miloš Zeman, za ním doposud stojí. Přesto je dost dobře možné, že se jeho mise na ministerstvu chýlí ke konci. Pokud tedy nejde ze strany předsedy komunistů Vojtěcha Filipa, který je Ťokův možná nejhlasitější odpůrce, především o manévr namířený dovnitř své strany.

Komunisté mají o své další podpoře Babišovy vlády jednat na sklonku tohoto týdne a Filip bude zcela jistě potřebovat hmatatelné důkazy, jež by vnitrostranické kritiky přesvědčily o tom, že se komunistům daří prosazovat svoji agendu. I proto se nejspíš Filip nechal minulý týden slyšet, že se s Babišem již dohodl na konci Ťoka, a to nejpozději v polovině března. Babiš to ale popírá. „Nemůžu to potvrdit. Pan předseda Filip pana Ťoka nemá rád dlouhodobě. On s ním měl vždycky problémy, když nastoupil, a žádné takové dohody neexistují,“ řekl ve čtvrtek premiér.

Podobně se to má s Petříčkem. I jeho kritizují komunisté, nelíbí se jim především způsob, jakým se angažoval v otázce rusko-ukrajinského konfliktu v Azovském moři. V této souvislosti je pikantní, kterak se stal Petříček oblíbencem liberálních elit. Pikantní je to proto, že tito lidé sice vždycky sociálním demokratům rádi doporučí, co a jak mají nebo nemají dělat, zároveň lze skoro s jistotou říct, že nejde, a čest výjimkám, o jejich voliče. A v tom tkví také problém Petříčka dovnitř strany: není za ním totiž žádná viditelná agenda, jež by mohla oslovit nikoli lidi, kteří o volbě ČSSD skoro nikdy ani na chvilku neuvažovali, ale naopak právě potenciální voliče sociálních demokratů.

Petříček za sebou navíc nemá viditelný volební úspěch. Opak je pravdou. Loni se ucházel o hlasy voličů v komunálních volbách v Praze 7 jako lídr kandidátky sociálních demokratů. ČSSD zde ale zcela propadla, svůj hlas jí dalo necelá dvě procenta voličů. A samotný Petříček obdržel pouhých 320 preferenčních hlasů. Přesto nemusí být jeho vyhlídky v čele resortu zahraniční zas tak špatné. Jednak má za sebou pražskou centrálu strany, což je tradičně silný vnitrostranický hráč, navíc jde o krajskou organizaci, která stála v čele iniciativy za zvolení Jana Hamáčka do čela strany. Pokud na sjezdu nepokazí kandidátský projev, případně se mu naopak podaří delegáty strhnout na svou stranu, bude do vedení zvolen. Což není nerealistický scénář, ostatně disponuje pěti krajskými nominacemi.  

Pokud jde o Antonína Staňka, podle některých informací by ho mohl v čele ministerstva kultury nahradit Roman Onderka. Opět bude hodně záležet na výsledku sjezdu. Onderka usiluje o post prvního místopředsedy a v danou chvíli vše nasvědčuje tomu, že uspěje. Nejen že nemá protikandidáta, podporu mu navíc vyjádřilo celkem deset krajů. Podstatné také je, že se jedná o jediného zástupce jižní Moravy ve vedení strany, což je vedle Prahy, Středočeského a Moravskoslezského kraje tradičně nejsilnější krajská organizace. Odtud pramení také vcelku logická úvaha, že chce mít svého zástupce i ve vládě. Staněk je navíc ve veřejném prostoru prakticky neviditelný, tedy pokud zrovna nekřtí knihu Miroslava Grebeníčka.

Zbývají Robert Plaga a Klára Dostálová. O jejich jménech se spekuluje ze dvou důvodů. Tím prvním je univerzální náhradník na post ve vládě Petr Vokřál, který bude v neděli na sněmu hnutí ANO obhajovat post místopředsedy. A poté, co mu ODS a spol. vyfoukly v Brně post primátora, se v pravidelných intervalech mluví o tom, že by Babiš jeho zkušenosti rád zužitkoval jinde. Nabízí se ale nejen post ministra školství. Pokud jde o Kláru Dostálovou, kterou loni na podzim prověřovala policie v souvislosti s kauzou CzechTourismu, proslýchá se, že pokud by Hamáček musel obětovat Petříčka, nelze vyloučit výměnu ministerstva zahraničí s hnutím ANO za jiný resort. Buď za místní rozvoj, nebo třeba za spravedlnost.

SDÍLET

Billboard-bottom-1