Rozdrobená pravice. Spojí se před volbami?

Volební rok 2017 bude výzvou i pro českou pravici. Otázkou je, jak si poradí se současnou rozdrobeností. Už na konci letošního roku začala vyjednávání o možných spojenectvích. Mají naději na život? A jak do situace zasáhnou nově vznikající uskupení?

S hnutím ANO Andreje Babiše v zádech se zdá volání po širší pravicové koalici čím dál hlasitější. Přestože se ANO podle některých vyjádření posouvá více doleva, hlavní výzvou zůstává i pro pravicové strany, kterým odlákalo značnou část voličů.

Sjednocení pravice do jedné kandidátky tak vypadá jako logický krok. V praxi je ale zřejmě těžko proveditelný. „I tato naprosto základní nezbytnost, kterou chápe každý, kdo chce volit pravici, je pro ně nepřekonatelnou překážkou,“ řekl pro INFO.CZ politolog Jan Bureš z Metropolitní univerzity Praha.

Prosincový volební model agentury STEM

Výhledy pravicových stran přitom nejsou příliš optimistické. „Menší strany volí lidé, kteří jím zůstávají věrní. Buď se jedná o silně nábožensky orientované voliče, kteří podporují lidovce, nebo tradiční stoupence ODS téměř za každou cenu. Otázka ale je, kolik jich vlastně je,“ míní Bureš.

S problémy se potýká i TOP 09. Podle některých průzkumů se pohybuje těsně kolem pětiprocentní hranice. Právě od ní tak zaznívá hlasité volání po sjednocení pravice. Ukazují na to i doporučení, jak je formuloval v aktuální publikaci think thanku TOP 09 TOPAZ politolog Ladislav Cabada: „Najít více prostoru pro společné projekty s ODS a jinými neradikálními pravicovými stranami. Pokud by to bylo možné, obnovit partnerství se STAN“.

„Nechci, aby opozice hrála divadlo, že se měsíce budeme sjednocovat, budeme unavovat veřejnost. ODS nepotřebuje žádný deštník. Nevylučuji jedinou věc. Za určitých okolností nabídneme lidem z menších subjektů místa na našich kandidátkách.“

Jenže třeba ODS si chce podle všeho hlasy získat sama. „Nechci, aby opozice hrála divadlo, že se měsíce budeme sjednocovat, budeme unavovat veřejnost. ODS nepotřebuje žádný deštník. Nevylučuji jedinou věc. Za určitých okolností nabídneme lidem z menších subjektů místa na našich kandidátkách,“ řekl před časem v rozhovoru pro INFO.CZ předseda ODS Petr Fiala. Podle Bureše ODS nemá dobrou zkušenost s lidovci jako koaličním partnerem. A otázkou je i to, zda by voliče jedna kandidátka neodradila.

Andrej Babiš není všechno zlo ve státě, říká šéf ODS Petr Fiala v rozhovoru pro INFO.CZ

Prozatím vypadá nejrealističteji spolupráce KDU-ČSL a STAN. V prosinci se lidovci rozhodli, že odstartují jednání s vedením hnutí. „Je tady historická šance, která tady byla naposledy před patnácti lety,“ řekl k tomu před časem první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Připomněl tak dobu, kdy se lidovci zapojili do Čtyřkoalice po boku Unie svobody, Demokratické unie a Občanské demokratické aliance.

Pragmatická volba

Jenže zatím není vůbec jasné, zda se volební úspěch podaří. Podle politologa lidovci jednoduše využili situace, kdy se STAN rozkmotřilo s TOP 09. V nedávných krajských a senátních volbách se navíc ukázal úspěch starostů. „Volební preference lidovců se nyní pohybují kolem pouhých šesti procent. Takže bych řekl, že se z jejich strany jedná o pragmatickou volbu,“ popsal Bureš. Otázkou ale zůstává, zda to je krok, který se může v celostátních volbách vyplatit. Starostové jsou přirozeně silní hlavně v regionech. Mohou ale nabídnout zajímavé osobnosti. O klasickou koalici by se zřejmě nejednalo. Ta by totiž strany nutila k tomu překonat ne pětiprocentní, ale v případě dvou stran desetiprocentní hranici. „Bude to kandidátka KDU-ČSL a na ní jednotlivci za STAN,“ míní Bureš.

Nové partnerství na české politické scéně? Lidovci budou jednat s hnutím STAN

Poslední neznámou představují nově vznikající strany. Například Realisté Petra Robejška sebevědomě deklarují, že získají dvacet procent voličů. „Myslím, že by se musel stát nějaký zázrak, že by museli udělat naprosto fantastickou kampaň, museli by nasadit známé kandidáty. Když se podíváte na to, koho zatím představili, tak kromě Petra Robejška, tam není nikdo, kdo by byl celospolečensky známý,“ říká ale politolog.

Zakladatel Realistů Kofroň pro INFO.CZ: Míříme na lidi, kteří nemají koho volit

SDÍLET
sinfin.digital