Rušení rodných čísel je nesmysl za miliardy, který nikdo nechce. Když to neuděláme, nic nám nehrozí, říká senátor Hraba

Zrušit rodná čísla a nahradit je náhodně generovaným identifikátorem? O tomto plánu, jehož cílem by měla být ochrana osobních údajů, protože z rodných čísel lze vyčíst věk a pohlaví, se v posledních dnech vedou intenzivní debaty. Podle senátora a předsedy Stálé komise Senátu pro Ústavu Zdeňka Hraby (nestraník v klubu ODS-TOP09) jde o nesmysl, který by veřejný i soukromý sektor úhrnem stál několik desítek miliard korun. „Máme tu odhad, že by nás to přišlo na 56 miliard, což je v současné situaci, kde stát hledá úspory a soukromý sektor se potýká se zdražováním, naprostý nesmysl,“ komentuje záměr Hraba. „Navíc není pravda, že by po nás zrušení rodných čísel chtěla Evropská unie. Když je nezrušíme, nehrozí nám vůbec žádný postih,“ dodává v rozhovoru pro INFO.CZ.

V současné době se intenzivně řeší otázka rušení rodných čísel, vy sám jste se do této debaty na sociálních sítích zapojil. O co přesně jde?

Rušení rodných čísel je především záležitostí, která se řeší už několik posledních let, jen se u toho zatím pokaždé dospělo k závěru, že není vhodná chvíle, protože to nejde zvládnout ani technicky, ani z hlediska úpravy právních předpisů a ani finančně, tak se do toho nakonec nikomu nechtělo pouštět. Současné pokusy tento nápad opět oživit a zrealizovat se točí kolem toho, že rodná čísla by byla zrušena a nahrazena bezvýznamovými identifikátory, které by ale nebyly ani v občanském průkazu, ani žádném jiném průkazu, čímž by se mělo předejít identifikaci konkrétního jedince podle onoho identifikátoru.

Když nebyla vhodná doba dříve, nyní už je?

Naopak, dnes si troufám říci, že je doba dvojnásob nevhodná, hlavně z hlediska financí, které to bude vyžadovat. Ze strany státu by se mělo jednat podle odhadů o patnáct miliard korun, nakonec to klidně může být dvacet miliard a více. Hlavní jsou ale náklady pro soukromý sektor, například banky, pojišťovny, ale i školy, nemocnice nebo domovy s pečovatelskými službami. Tady mluvíme už o desítkách miliard. Střízlivé odhady říkají čtyřicet, ale opět bych počítal s vyšší než nižší částkou, kterou stát donutí subjekty, kterých se to týká, zaplatit. Celkově tu tedy máme odhad, že by nás to přišlo na 56 miliard korun, což v současné době hledání úspor na jedné straně a zdražování na straně druhé, považuji za naprostý nesmysl. Stát by utratil patnáct miliard korun a donutil soukromý sektor zaplatit dalších nejméně čtyřicet miliard.

Co je vlastně vůbec hnacím motorem záměru rodná čísla zrušit?

Ideologické pozadí této agendy je jasné. Skrytí identity jednotlivce, aby nešlo poznat, zda jde o muže, nebo ženu, čímž by si možná někteří progresivisté naplnili jeden ze svých cílů skrýt věk dané osoby a kde se narodila, což dnes jde zjistit z čtyřmístného čísla za lomítkem. Nicméně samozřejmě to, že jde o ideologickou věc, vám nikdo nepřizná, tak se to snaží schovat za GDPR.

sinfin.digital