Ruské kvazivolby pro mě nic neznamenají, nepůjdu k nim, říká dcera Němcova. Jeho odkaz šíří v Praze

Adam Kotrbatý

08. 02. 2018 • 21:30

„Rusko je autoritářské a jeho kvazivolby mě nezajímají. Nemám, koho bych si vybrala,“ prohlašuje ruská novinářka a aktivistka Žanna Němcovová. Dcera zastřeleného politika Borise Němcova ve čtvrtek v Praze otevřela akademické centrum pojmenované po svém otci. Situaci v Rusku vidí spíše skepticky, přesto věří, že ve své domovině jednou zřídí univerzitu.

Na konci února uplynou tři roky od chvíle, kdy v centru Moskvy zazněly čtyři výstřely a byl zavražděn opoziční politik Boris Němcov. Někdejší vicepremiér se postupem času stal hlasitým oponentem Vladimira Putina a vyjadřoval obavy, že jej vládce Ruska nechá zabít. Němcov byl režimu nepohodlný mimo jiné tím, že otevřeně kritizoval ruské počínání ohledně války na východní Ukrajině. Kvůli jeho vraždě si vyslechla verdikt čtveřice mužů, organizátory a objednavatele vraždy se ale podle advokátů Němcovovy rodiny nalézt nepodařilo.

Krátce poté, co si řada Němcovových stoupenců připomene 27. února výročí jeho úmrtí, vyrazí Rusové k prezidentským volbám. Nikdo nepochybuje o tom, že až se sečtou hlasy, vítězem bude znovu Putin. V průzkumech nemá konkurenci. Podporuje ho kolem 70 procent dotázaných. Ostatní kandidáti jsou rádi, že se občas přiblíží desetiprocentní hranici.

Němcovova dcera Žanna nechce odhadovat, co se s Ruskem stane, až Putin z úřadu odejde. Bojí se však, že jeho čtvrté volební období může být horší než ta předchozí, během nichž Rusové začali mimo jiné válčit na Ukrajině. Té navíc v rozporu s mezinárodním právem anektovali Krymský poloostrov.

„Neříkejte tomu volby“

Putin ustál nejen domácí kritiku, s jejímž potlačováním mu vydatně pomáhaly represivní složky, ale také hospodářský propad spojený se západními sankcemi a poklesem cen ropy na světových trzích. 

„Nesmíte tomu říkat volby. To nejsou volby. Jsou to jakési kvazivolby. Politický systém v Rusku je autoritářský. Je to Putinova cesta ke čtvrtému prezidentskému období,“ kritizuje Žanna Němcovová způsob, jakým se o šéfovi Kremlu rozhoduje.

“Otec přesvědčoval lidi, aby dělali, co dovedou. Odvážní mohou jít na mítink, méně odvážní psát příspěvky na Facebook. A pak jsou tu tací, kteří zůstanou odevzdaně sedět doma.“

Oficiálně si Rusové sice vybírají z osmičky kandidátů, jenže zástupce demokratické opozice mezi nimi chybí. Největšího Putinova kritika Alexeje Navalného státní volební komise do voleb vůbec nepustila. Odůvodnila to jeho trestem za zpronevěru v lesnickém podniku. Podle ruských zákonů se o prezidentskou funkci nemůže ucházet osoba se záznamem v trestním rejstříku. 

Navalnyj proces označil za zpolitizovaný a vyzval k bojkotu voleb. Minimálně Němcovová se chystá zachovat podle jeho slov. Do volební místnosti nepůjde. Mezi zbylými kandidáty si nevybrala.

Žanna Němcovová přebírá květinu od ministra zahraničí Martina Stropnického během otevírání Akademického centra Borise Němcova na Univerzitě Karlově v Praze.

„Volby pro mě nic neznamenají, protože známe výsledek. Mezi těmi lidmi, kteří kandidují na prezidenta, nevidím někoho, koho bych chtěla podpořit svým hlasem. To je moje občanská volba a je racionální. Když nevidím nikoho, koho bych mohla svým hlasem podpořit, prostě volit nepůjdu. Nemám možnost hlasovat proti všem,“ praví. 

Sama se z Ruska odstěhovala jen čtyři měsíce po otcově smrti. Dostávala spoustu výhrůžných zpráv, že dopadne stejně jako on, pokud se začne plést do politiky. Jako opoziční novinářka měla navíc beznadějné pracovní vyhlídky.

Vysvětlovat složité věci jednoduše

Nyní může žít svobodněji a ve větším bezpečí. Usadila se v německém Bonnu, spolupracuje s televizí Deutsche Welle a v listopadu 2015 založila nadaci pojmenovanou po svém otci, která má šířit jeho ideály. S cílem vytvořit podmínky pro zlepšení situace v domovině otevřela nadace ve čtvrtek na Filosofické fakultě Karlovy univerzity Akademické centrum Borise Němcova.

Žanna Němcovová

Ruská novinářka a aktivistka. Dcera zavražděného opozičního politika a kritika prezidenta Vladimira Putina Borise Němcova. Po jeho smrti se přestěhovala do německého Bonnu a založila Nadaci Borise Němcova pro svobodu. Na pražské Filosofické fakultě Univerzity Karlovy nyní otevřela po otci pojmenované akademické centrum.

„Máme představu, že budeme pořádat veřejné přednášky, budeme zvát zajímavé lidi z mnoha oblastí. Věřím, že sem budou jezdit ti nejlepší lektoři. Chci celou věc ovlivňovat i prakticky. Využiji k tomu i své novinářské dovednosti,“ popisuje plány Žanna.

Výstupem centra mají být přednášky, analýzy, vědecké konference a videomateriály publikované na Youtube. Úkolem je zachovat kritické myšlení v ruské společnosti. 

„Chtěla bych jednoduchým jazykem vysvětlovat publiku složité věci. Můj otec to uměl a já bych v tom chtěla pokračovat. Chci, aby se lidé jako moje mladší sestra o tyto věci zajímali. Sestra je aktivní. Chodí na Navalného demonstrace, zabývá se ochrannou lidí u soudu. Takových lidí musí být co nejvíce. Nejsem příznivcem teorie malých činů. Vždy se koukám na reálný dopad věcí. Otec přesvědčoval lidi, aby dělali, co dovedou. Odvážní mohou jít na mítink, méně odvážní psát příspěvky na Facebook. A pak jsou tu tací, kteří zůstanou odevzdaně sedět doma,“ vysvětluje.

První krok k vlastní univerzitě

Osobně povede letní školu žurnalistiky a kulturních studií. Na ni chce zvát novináře z Ruska, ale také ze zahraničí, kteří se Rusku v rámci své práce věnují. Němcovová tvrdí, že je důležité, aby se zdokonalili v investigativní práci.

Prahu před Bonnem upřednostnila kvůli spolupráci s Karlovou univerzitou, která jí ze srovnání vyšla jako méně konzervativní než německé instituce. Druhým důvodem byla velká ruskojazyčná komunita, na kterou bude moci působit. „Mnoho ruských studentů navštěvuje Karlovu univerzitu, spousta lidí tady žije. Nejsou to jen Rusové, ale také Ukrajinci. Je to to správné místo, správná lokalita. Můj sen je jednou mít tento institut v Rusku a také to uděláme,“ říká nadšeně.

Žanna Němcovová během otevírání Akademického centra Borise Němcova na Univerzitě Karlově v Praze.

Kdy ale svůj sen uskuteční, si zatím netroufá odhadnout. Nevěří, že by se tak stalo v brzké době. Naplňování otcových ideálů je dle jejích slov během na dlouhou trať. Je ale šťastná, že se jí daří držet jeho odkaz při životě. A pomáhají jí při tom tisíce lidí z celého světa. 

Malé cíle si ale před sebe neklade. „Tohle je první krok k založení Univerzity Borise Němcova. V Rusku jsou problémy s akademickou svobodou, proto je důležité mít tyto instituce. Potřebujeme toto centrum jako výzkumné místo, které bude vysvětlovat komplikované věci jednoduše a bude atraktivní pro široké publikum i mimo akademické kruhy,“ uzavírá Žanna.

SDÍLET