Ruský hacker v Praze dráždí velmoci. Chtějí ho dostat USA i Rusko

Jevgenije Nikulina v říjnu zadrželi kriminalisté v Praze. Muže podezřelého z velkého útoku na sociální síť LinkedIn se podařilo dopadnout mimo jiné díky stopám, které po sobě zanechal na jiných sociálních sítích. V přetahované o jeho vydání měl dosud navrch Washington. Teď se situace mění.

O vydání Rusa podezřelého z útoku oficiálně požádalo vedle Spojených států i Rusko. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. Ministerstvo zkontroluje náležitosti obou žádostí a poté je postoupí pražskému městskému státnímu zastupitelství.

Jevgenij Nikulin

Policie ho dopadla 5. října v pražské restauraci. Detektivy k němu dovedla virtuální stopa, kterou zanechal na svém Instagramu, kde s oblibou pózoval s drahými auty a módními doplňky. Díky jeho koníčku se brzy zjistilo, že zamířil z vlasti přes Bělorusko a Polsko právě do Prahy.

Spojené státy usilují o vydání Nikulina, protože podle nich napadl sociální síť Linkedin a servery firem Dropbox a Formspring. Kalifornský federální soud Rusa obvinil z hackerského útoku, krádeže a spiknutí. Rusko však žádá, aby Česko Nikulina vydalo do vlasti. Muže proto také obvinilo, i když z jiného trestného činu. Ruské velvyslanectví v Praze označilo postup USA za „součást honu na ruské občany po celém světě a vnucování své jurisdikce cizím státům.“

Nikulin je v současné době ve vazbě. O přípustnosti jeho vydání do USA či Ruska bude rozhodovat pražský městský soud poté, co státní zastupitelství podá návrh na extradiční jednání. Poslední slovo bude mít ministr spravedlnosti.

SDÍLET
sinfin.digital