Rusové platili demonstrace v Česku proti NATO. Přiznal to český aktivista, dostával stovky eur

Info.cz

ekb

Díky ukrajinským hackerům vyšlo v polovině března najevo, že proruský aktivista a člen KSČM Ladislav Kašuka, známý pro pořádání demonstrací proti NATO a „ukrajinským fašistům“, dostával finanční podporu od ruského oligarchy Konstantina Malofejeva. Peníze měl v roce 2014 použít právě na pořádání demonstrací v Česku, které byly namířené proti prozápadní vládě na Ukrajině. Přestože nejprve nevěděl, kdo mu peníze nabízí, rozhodl se, že je přijme – byly totiž určené „na dobrou věc,“ říká podle deníku The New York Times, který Kašuka označuje za „českého stalinistu“. 

Kauza o financování proruských aktivistů ve střední Evropě vyšla najevo poté, co se hackeři nabourali do počítače Bělorusa Alexandra Usovského a odhalili jeho komunikaci. Z ní vyplývá, že Usovský jako prostředník oligarchy a miliardáře Malofejeva, který je kvůli podpoře proruských rebelů na východě Ukrajiny na sankčním seznamu USA, kontaktoval aktivisty a podporovatele ruského režimu zemí střední Evropy. Těm pak nabízel oligarchovy peníze, které měli utratit za pořádání proruských demonstrací.

Peníze se tak dostaly i do rukou „českého stalinisty“, jak o něm píše deník NYT, Ladislava Kašuky. „Potřebujete pomoct?“ četl první zprávu psanou v ruštině od jemu zcela neznámé osoby. Zpráv začalo přibývat a byly čím dál konkrétnější – neznámý muž mu nabízel konkrétní částky, které měl využít na pořádání proruských demonstrací.

Zeman je na tom hodně špatně, duševně slábne, možná nebude kandidovat, říká diplomat Kolář

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital