S Okamurou nesouhlasím a podpora Zemanovi mě nenechá chladnou, říká šéfka delegace ANO v EP

Lucie Bednárová

27. 10. 2017 • 19:30

Jak dopadnou povolební jednání, která vede Andrej Babiš – lídr hnutí, za které byla v roce 2014 zvolena do Evropského parlamentu – si zatím netroufá odhadnout. Nová šéfka delegace hnutí ANO v EP Dita Charanzová ovšem není rozhodnutá ještě v jedné otázce: Váhá s podporou nové názorové platformy, kterou včera odpoledne založil její kolega europoslanec Petr Ježek. Jeho obavy z programu SPD Tomia Okamury, která by mohla do budoucího vývoje Česka promluvit, ale Charanzová sdílí. „Byť má SPD demokracii v názvu, je to strana extrémistického směru,“ říká v exkluzivním rozhovoru. Podobně to vidí i s opakovanou prezidentskou kandidaturou Miloše Zemana.

„Netroufnu si odhadnout vývoj povolebních jednání, situace je dnes velmi nepřehledná,“ říká europoslankyně Dita Charanzová, která se po odchodu Pavla Teličky stala šéfkou tříčlenné delegace poslanců zvolených za hnutí ANO v Evropském parlamentu.

Jak už INFO.CZ psalo, její kolega v delegaci Petr Ježek včera založil novou názorovou platformu, která má bojovat proti extremistickým a protievropským názorům a hlavně proti prezidentu Miloši Zemanovi. V platformě, která je v rámci hnutí otevřena všem a neomezuje se pouze na europoslance, je zatím podle informací redakce sám.

Charanzová o vzniku platformy věděla. „O jejím vzniku mne i kolegyni (další europoslankyni zvolenou za hnutí ANO v roce 2014; pozn. red.) Martinu Dlabajovou Petr Ježek informoval emailem,“ řekla redakci s tím, že o ní má zatím jen velmi málo informací, a proto nedokáže odpovědět na otázku, zda se k ní nyní nebo v budoucnu připojí. „De facto známe dnes pouze název platformy a některé dílčí záměry. Nevíme ale, jaké má obecné cíle, jak jich chce dosáhnout, jak bude platforma fungovat, kdo v ní usedne,“ myslí si Charanzová.

Europoslanec Ježek už dříve pro INFO.CZ uvedl, že má obavy o směřování Česka po parlamentních volbách z minulého týdne. „Hrozí, že se za určité konstelace k vládě může dostat Okamura a komunisté. (…) Další zásadní bod jsou prezidentské volby. Každý má podle mne povinnost udělat vše pro to, aby Zeman nebyl znovu zvolen,“ vysvětloval tehdy své obavy.

Podle posledních informací lídr vítězného hnutí ANO Andrej Babiš chce vládnout s menšinovou vládou sestavenou z ministrů za ANO a z nestranických odborníků. Jak to bude s její sněmovní důvěrou, ale zatím neví.

Petr Ježek ještě před volbami požadoval, aby vedení ANO vyloučilo jakoukoliv povolební spolupráci s SPD Tomia Okamury a s KSČM. Měl na mysli jak účast ve společné koaliční vládě, tak přijetí jakékoli otevřené nebo tiché podpory z jejich strany pro sestavení menšinového kabinetu. Právě ta ale stále není vyloučená – Tomio Okamura si po čtvrtečních jednáních s Babišem pochvaloval určitý soulad v konkrétních programových otázkách.

I pro Charanzovou je nepřijatelné, aby SPD promlouvalo do budoucího vývoje České republiky. „Obecně mohu říct, že s programem SPD zásadně nesouhlasím, především s ohledem na snahy o vystoupení z EU a prosazení obecného referenda, které k tomu má směřovat. Byť má SPD demokracii v názvu, je to strana extrémistického směru, s níž se nemohu ztotožnit téměř v ničem,“ řekla redakci.

Ježkova platforma se chce soustředit ve velkém také na prezidentskou volbu, která v Česku proběhne začátkem příštího roku. Podle europoslance je potřeba udělat vše pro to, aby se zabránilo opakovanému vítězství Miloše Zemana. „Zatím mi není zřejmé, jak by podobná platforma mohla v jakékoli politické straně prezidentskou volbu ovlivnit. Čímž ovšem neříkám, že by mne případná podpora Miloše Zemana od Hnutí ANO nechávala chladnou,“ říká k tomu Charanzová.

Čtvrtý člen delegace poslanců zvolených za hnutí ANO ve volbách do Evropského parlamentu Pavel Telička se těsně před parlamentními volbami s hnutím ANO rozešel. Mohly za to přetrvávající názorové spory především ohledně zahraniční a evropské politiky s Andrejem Babišem.

SDÍLET