Šéfem lidovců chce po Bělobrádkovi být i Bartošek. Oznámil kandidaturu

ČTK, lup

22. 10. 2018 • 14:39

Současný místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek se bude na březnovém sjezdu ucházet o funkci předsedy lidovců. Oznámil to na twitteru. Kandidaturu zvažuje i první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka, na rozhodnutí je ale podle něj ještě čas. Zlínský hejtman a senátor Jiří Čunek se o kandidatuře rozhodne v únoru. Nynější předseda lidovců Pavel Bělobrádek nedávno oznámil, že už nebude funkci, kterou zastává od roku 2010, obhajovat.

Bartoška ve čtvrtek nominovali na svém krajském výboru na předsedu strany jihočeští lidovci. Bartošek poté ČTK řekl, že se zatím nerozhodl, zda nominaci přijme. K rozhodnutí dospěl přes víkend. "Na sjezdu KDU-ČSL v březnu 2019 budu kandidovat na předsedu. Moji nominaci podpořila i rodina. Děkuji a jdeme do toho," uvedl dnes na twitteru.

Jihočeští lidovci nominovali Bartoška na předsedu už před dvěma roky, tehdy to ale odmítl s tím, že dokud stranu povede Bělobrádek, kandidovat nebude. Kandidaturu zvažuje i Jurečka, zatím ale rozhodnut není. Jako o možném kandidátovi se mluví i o Čunkovi, který se o předsednictví utkal s Bělobrádkem i na sjezdu v roce 2017 a má výraznou podporu ve Zlínském kraji.

Bělobrádek na celostátní konferenci lidovců konané v souvislosti s nedávnými komunálními a senátními volbami oznámil, že už nebude opětovně kandidovat na předsedu. Svých možných nástupců vidí několik, o jménech nechtěl spekulovat. Nehodlá ani žádného kandidáta osobně podpořit.

SDÍLET