Senátní volby v Mostě neplatí. Jak skončí spor v hnutí Severočeši?

Verdikt Nejvyššího správního soudu je mimořádný. V novodobé historii Česka takto u voleb do horní parlamentní komory rozhodl jen jednou. Vítězka voleb Alena Dernerová zvažuje, že se opakovaného hlasování zúčastní za jinou stranu.

Dernerová v Mostě postoupila do druhého kola spolu s kandidátem ČSSD Jiřím Šlégrem, v druhém kole získala 70,8 procenta hlasů.

Mostecký magistrát podle soudu chyboval, když nezohlednil odvolání kandidatury Dernerové, o které těsně před volbami jménem hnutí požádala jeho místopředsedkyně a volební zmocněnkyně Hana Jeníčková.

Rozhodnutí NSS je výjimečné

Soud jinak přistupuje k přezkoumávání senátních voleb zdrženlivě. Pouze v roce 2004 zrušil výsledek hlasování v Praze 11 kvůli porušení pravidel volební kampaně. Ústavní soud ale rozsudek anuloval a senátorem zůstal Jan Nádvorník z ODS.

Dernerová už uvedla, že je připravená zúčastnit se i opakovaného hlasování. I když možná jako kandidát jiné strany. Nabídek prý má dostatek.

Severočeši si zpestřili i krajské volby

Jeníčkové se před volbami podařilo stáhnout kandidátku Severočechů do krajských voleb, kde jí vyhověl krajský úřad. Odvolaní kandidáti nenašli zastání ani u krajského soudu, který argumentoval podobně jako dnes NSS.

Na tahu asi bude prezident

Pokud volby na Mostecku zůstanou neplatné, Miloš Zeman bude muset podle volebního zákona vyhlásit v obvodu opakované volby tak, aby se konaly nejpozději do 90 dnů od chvíle, kdy soud shledal návrh na neplatnost říjnových voleb opodstatněným.
SDÍLET
sinfin.digital