Skončí Ištvan a spol.? Vláda bude jednat o jejich osudu

Vláda by se podle Poslanecké sněmovny měla zabývat situací na olomouckém vrchním zastupitelství, kde působí Ivo Ištvan. Vyplývá to ze závěrů sněmovní komise ke sporné reformě policie, které dnes poslanci schválili. Ministři by podle nich měli posoudit, zda postačuje kárná žaloba, kterou podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, nebo zda nejsou potřeba další opatření, včetně personálních změn.

Nejvyší státní zástupce Pavel Zeman už řekl, že žádnou výměnu podřízených kvůli sněmovní zprávě nechystá. V České televizi řekl, že činnost vedoucích státních zástupců neustále monitoruje, zatím se ale podle něj neobjevily důvody pro odvolání žádného z nich. 

Kárné žalobě čelí náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár kvůli tomu, že loni v červnu informoval média o výslechu policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho. Veřejnost se o jejich předvolání k podání vysvětlení v souvislosti se spornou policejní reorganizací dozvěděla dříve než policejní funkcionáři.

„VSZ medializací prověřování okolností policejní reformy aktivisticky vstoupilo do politického života," stojí v odůvodnění schváleného usnesení, které je v závěrečné zprávě. Podle komise nebyl mediální výstup důvodný, jelikož prověřování vycházelo z nepravdivých a neověřených informací.

Reforma policie znovu štěpí koalici. „Kampaň ANO stála na pomluvách,“ vypálil Sobotka. „Palermo vyhrálo,“ oponuje Babiš

Poslanci také navrhují, aby už státní zástupci neměli právo vyšetřovat trestné činy místo policistů, a to ani v dílčích úkonech. 

Komise podle zdůvodnění zjistila, že státní zástupci běžně svými pokyny zasahují do toho, kdo konkrétně se v policejním útvaru bude věnovat určité agendě. Žalobci navíc podle komise v přípravném řízení aktivně provádějí úkony místo toho, aby se soustředili na dozor nad jeho zákonností.

SDÍLET
sinfin.digital