Sněm STAN: Post předsedy drtivě obhájil Rakušan. Z party kamarádů se musíme změnit v profesionální stranu, má jasno

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | „My jsme ve STAN hodně kamarádi, a to se nám vymstilo.“ Nenápadná, dost možná ale klíčová věta sobotního mimořádného sněmu Starostů a nezávislých. Zazněla během diskuse delegátů a delegátek, kterých se do Hradce Králové sjelo přes 300, o tom, co se vlastně v posledních měsících stalo a kudy z toho může druhá nejsilnější vládní strana najít cestu ven.

Také Vít Rakušan, který pohodlně obhájil post předsedy, když získal více než pětadevadesát procent hlasů, ve svém kandidátském projevu volal po profesionalizaci vedení strany. „Musíme profesionalizovat práci předsednictva, předseda na to nemůže být sám. Potřebuju vedení, tým lidí, který je připraven pracovat,“ řekl Rakušan s tím, že diskuse ve vedení musí být napříště otevřená a věcná. „Ale spíše než kamarádská musí být profesionální. Musíme být tým profesionálů.“

Jinak se toho během dopoledne zase tolik nestalo. Zástupci Starostů včetně Rakušana se ze všeho nejvíc káli a omlouvali. A je fakt, že během prvních sedmi měsíců těch chyb nasekali hodně. „Je potřeba si přiznat jednu věc a na nic se nevymlouvat – můžeme si za to sami,“ má jasno Rakušan. „Nebuďme ublížení, nedělejme ze sebe oběť. Není to pravdivé. Pokud jsme obětí, tak leda své vlastní nezkušenosti a nepřipravenosti, možná jsme obětí vlastní politické puberty,“ dodal o chvíli později.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč sněm STAN místy působil, jako by bylo teprve před volbami?
  • O čem kromě staronového předsedy Rakušana mluvili na sněmu hosté Petr Fiala a Markéta Pekarová Adamová
  • Co musí Vít Rakušan udělat, aby vrátil důvěru voličů ve Starosty a nezávislé?
sinfin.digital