Projekt dostavby bloku v Dukovanech je dělaný na míru Rusům. Bez nich přestává existovat, hraje se jen o peníze kolem, říká Šnobr

Parlamentní opozici se ve středu podařilo zabránit přijetí návrhu zákona o přechodu Česka k „nízkouhlíkové energetice“. Ten mimo jiné stanovuje výkupní cenu elektřiny z plánovaného bloku jaderné elektrárny Dukovany, a je tedy zásadní pro financování projektu. Opoziční strany chtějí, aby „lex Dukovany“ obsahoval podmínku, že se tendru nesmí účastnit firmy z Ruska a Číny. Podle analytika J&T a menšinového akcionáře společnosti ČEZ Michala Šnobra by schválení takové podmínky v podstatě znamenalo definitivní konec plánů na výstavbu bloku. „Ten model je nastavený tak špatně, a tak neaktuálně, že je vlastně neživotaschopný,“ říká Šnobr v rozhovoru s INFO.CZ.

Jak hodnotíte hlasování „o rozšíření Dukovan“? Zdá se, že opozice schvalování zákona jen oddálila a že vláda má hlasů dost.

Hlasy nejspíš mají. Je pár měsíců před volbami, je to neuvěřitelný hazard. Především z pohledu arbitráží. Nemyslím konkrétně tento nízkoemisní zákon, ale vypsání tendru. Pokud by se stalo, že bude jiná vláda a ta v tom procesu udělá nějaké změny, tak tendr padne sám od sebe, protože se příliš zkomplikuje. Za druhé jde o důvěru České republiky, zda jsme schopni vůbec něco takového zorganizovat.

Jsou dvě roviny. Jedna z nich je životaschopnost takového projektu, který má kořeny v 70. letech minulého století. Druhá rovina je strategická, zda tam pustit Rusy nebo Číňany. Která je podle vás horší?

Nebudeme si zastírat, že skutečný tendr nikdy nebyl ve hře. Nejdřív se mluvilo o tom, že Dukovany budou končit v roce 2025, a pak se začalo říkat, že budou končit v roce 2035. Na to se napasoval tendr na ten jeden blok. Rázem se zjistilo, že některé evropské státy a Spojené státy budou prodlužovat životnost starých jaderných bloků na 60 a více let. Tím se Dukovany posouvají na rok 2045 až 2048. Tlačili jsme jako akcionáři na ČEZ, jestli je to ekonomicky řešitelné. Oni nám na valné hromadě v roce 2019 potvrdili, že ano, že si udělali studie a platí to.

Michal Šnobr
sinfin.digital