Sobotka bilancuje s ministry. Spolustraníka Chovance hlavně chválil

ČTK

Kolečko schůzek předsedy vlády s jednotlivými členy kabinetu se blíží ke konci. S ministrem vnitra se bavil o penězích a bezpečnostních opatřeních. 

Ministr vnitra Milan Chovanec má od premiéra Bohuslava Sobotky (oba ČSSD) do konce volebního období za úkol připravit rozpočet vnitra, který v roce 2018 umožní, aby se dál zlepšovala bezpečnost a zvyšovaly platy u bezpečnostních sborů. Zajistit má také hladký rozjezd úřadu, který bude dohlížet na hospodaření politických stran, nebo přípravu vydávání občanských průkazů s elektronickým čipem. Sobotka to řekl novinářům po bilanční schůzce s ministrem.

Podle Sobotky by měl ministr vnitra do voleb pokračovat v aktivním boji proti kriminalitě a zaměřit se na kybernetický zločin. Zajistit by měl také dobré fungování Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), kvůli jejímuž vzniku letos v létě vypukla politická krize, kdy hnutí ANO hrozilo odchodem z vlády.

Chovanec by se podle premiéra měl zaměřit také na zlepšování hospodaření České pošty. Do praxe my měl zavést čerstvé výsledky auditu národní bezpečnosti. O vypracování auditu Sobotka požádal před rokem v návaznosti na teroristické útoky a hrozby v Evropě. Materiál se má zabývat například terorismem, negativními aspekty migrace, domácím extremismem a ekonomickou stabilitou.

Sobotka jinak tříleté působení Chovance na ministerstvu vnitra chválil. Podle premiéra se mu podařilo vnitro stabilizovat. „Když naše vláda nastupovala, tak ten resort byl v rozvalu,“ prohlásil Sobotka.

 

sinfin.digital