Sobotka plánuje vyšší daně pro bohaté. Podle Babiše chce z Česka vyhnat úspěšné lidi

Premiér Bohuslav Sobotka se v rozhovoru pro deník Právo svěřil, že má velké plány s daňovým systémem. Navrhuje několik daňovým pásem. V praxi to znamená, že by pro chudší lidi, nebo s lidi s průměrnými příjmy platila nižší sazba daně, než pro ty bohatší. Stejný systém by platil i pro podniky. Předseda Hnutí ANO na tato slova hned reagoval, podle něj by takové kroky vyhnaly úspěšné lidi z Česka. 

„Chce to daňovou revoluci. Přechod k daňové progresi, několik daňových pásem, menší daně pro lidi s průměrným a podprůměrným platem,“ prohlásil Sobotka. Podle něj předchozí pravicové vlády zavedly systém, který je prospěšný pro bohaté.  Dále se v rozhovoru zmínil o podpoře rodin s dětmi. Nově by chtěl přídavky na děti pro všechny.

Daně v Česku

V Česku se vztahuje na fyzické osoby 15 procentní daň. Platí jednotná sazba daně. Daň se ale nepočítá z hrubé mzdy ale ze superhrubé mzdy. Ta se vypočítá z hrubé mzdy navýšené o povinné pojištění placené zaměstnavatelem. Daň z příjmu z právnických osob, tedy firem, je 19 procent.

„Dále chci zmínit rodiny s dětmi a seniory. Nelíbí se nám, že nárok na dětské přídavky mají jenom ty nejchudší rodiny. Chceme, aby na ně měly nárok i pracující rodiny, které patří ke středním vrstvám,“ nechal se slyšet Sobotka.

Prohlášení je dalším z projevů Sobotkovy zvýšené aktivity, kterou v posledních dnech učinil. Nedávno se například angažoval v kauze ohledně velmi nízkých mezd v nákupním řetězci Ahold.

Daňové návrhy jsou v rozporu se směřováním koaličního partnera. Hnutí ANO by chtělo totiž daně spíše zjednodušit. Na složitost daňového systému v Česku upozorňuje i opozice. 

SDÍLET
sinfin.digital