Sobotka se sešel se Zemanem. Jména "unavených" ministrů nezazněla

ČTK

Markéta Žižková

Ani po schůzce premiéra Bohuslava Sobotky s prezidentem Milošem Zemanem není jasné, kdo bude patřit mezi ministry, kteří ve vládě skončí. Nebýt koaliční smlouvy dokázal by si Sobotka představit změny i v resortech koaličních partnerů.

Mezi horkými adepty na výměnu jsou nejčastěji zmiňováni ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, ministr zdravotnictí Svatopluk Němeček a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Ani jedno z jmen ale Sobotka po setkání nekomentoval. Potvrdil pouze, že ke změnám dojde. Jména chce odtajnit až po další schůzce s prezidentem. Na té mu představí i návrh nástupců odvolaných ministrů.  

Zeman už v neděli řekl, že podle něj by měl ve vládě skončit ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Prezidentovi vadí jeho schůzka s dalajlamou a rozpor ohledně vyznamenání Jiřího Bradyho. Sobotka po schůzce v Lánech dodal, že nebýt koaliční smlouvy, měl by několik adeptů na odvoláni i mezi ministry koaličních stran. Ke změnám by ale potřeboval souhlas jejich předsedů. Andrej Babiš (hnutí ANO) i Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) už dříve uvedli, že vyměnit „své“ ministry se nechystají. 

sinfin.digital