Špinarová, Mišík a další. Vyznamenání Zemanem odmítlo už 5 osobností, připomeňte si je

Syn zesnulé zpěvačky Věry Špinarové Adam Pavlík odmítl státní vyznamenání, které měla dostat od prezidenta Miloše Zemana. Pavlík řekl, že by ocenění jeho matka nechtěla. Zařadil se tak do skupiny těch, kdo „metál“ od Zemana nepřevzaly. Kdo se v uplynulých letech zachoval podobně?

Nejčastějším důvodem, proč Zeman s vyznamenáním „neuspěje“, je nesouhlas s jeho kroky. A například režisér Jan Němec vrátil v roce 2014 na Hrad medaili Za zásluhy II. stupně, kterou převzal už v roce 2002 od Václava Havla, protože se mu nezamlouvaly některé osobnosti oceněné prezidentem Zemanem.

Vyjednávání o vládě: předběžná bilance. Komentář Vratislava Dostála

Věra Špinarová

Zpěvačka zemřela letos v březnu. Krátce poté Zeman v rozhovoru pro Deník prohlásil, že je mezi nominovanými na vyznamenání in memoriam. Špinarové syn Adam Pavlík však po konzultaci s rodinou takovou možnost odmítl. „Prezident má být reprezentací národa a takovým pan Zeman pro ni nebyl,“ dodal.

Vladimír Mišík

Vůbec prvním, kdo „metál“ od Zemana odmítl, byl muzikant Vladimír Mišík. Už v roce 2013 poslal tehdejšímu řediteli protokolu Jindřichu Forejtovi e-mail, ve kterém se ocenění vzdal. „Vážený pane presidente, velmi se omlouvám, ale z důvodu rostoucí nevole z některých Vašich rozhodnutí jsem dospěl k závěru Vámi nabízené státní vyznamenání nepřijmout,“ napsal Mišík.

Česko je Babišovo, potvrdil Zeman. Pro sestavování vlády mu dá maximální prostor, předčasné volby odmítá

Jiří Hájek

V roce 2013 měl být mezi vyznamenanými in memoriam také někdejší mluvčí Charty 77 Jiří Hájek. Jeho syn Jiří se kvůli nesouhlasu se Zemanem odmítl zúčastnit slavnostního předávání a požádal, aby mu Hrad vyznamenání poslal poštou. To prezident označil za „zarážející a projevující neúctu k samotnému ocenění“ a nakonec ho neudělil.

Jiří Grygar

Loni v červnu chtěla poslanecká sněmovna navrhnout prezidentovi jako kandidáta na vyznamenání astronoma a astrofyzika Jiřího Grygara. Ten ale s návrhem nesouhlasil a nechal se ze seznamu vyškrtnout. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka to se Zemanem nemělo souvislost. Grygar si ale vysloužil například pochvalu od místopředsedkyně TOP 09 Heleny Langšádlové.

Kalousek na kolenou? Ani omylem! Komentář Zdeňka Šarapatky

Petr Pithart

Podobně jako Grygar se zachoval také někdejší český premiér Petr Pithart. Ani on důvod neupřesnil. Zemanovo hradní působení ale opakovaně kritizoval. Během státního svátku 28. října pak řečnil na akci na Staroměstském náměstí. Tu pořadatelé svolali v reakci na kauzu kolem neudělení vyznamenání strýci ministra kultury Daniela Hermana Jiřímu Bradymu.

SDÍLET
sinfin.digital