Společností Eltodo, která svého času vládla zakázkám v Praze, otřásají akcionářské spory. Soud jí zakázal vyvádět nemovitosti

Společnost Eltodo, která v minulosti vítězila v Praze v jedné zakázce za druhou, se ocitla uprostřed války akcionářů. Ta se odehrává mezi jejím zakladatelem Liborem Hájkem a podnikatelem Liborem Sadílkem, který v roce 2012 koupil 50 procent společnosti. O čtyři roky později Sadílek koupil od Hájka i zbývající podíl, a to v době, kdy vztahy mezi oběma podnikateli už značně skřípaly.

V roce 2017 Eltodo ztratila klíčovou zakázku na servis veřejného osvětlení v Praze a spor se ještě vyhrotil. Hájek tvrdí, že mu Sadílek nezaplatil za jeho podíl dohodnutou cenu a dluží mu zhruba 200 milionů korun. Spor obou mužů se přenesl před soud na základě hned několika žalob. INFO.CZ má k dispozici rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 4, podle nějž nesmí Eltodo nakládat s nemovitostmi v katastrálním území obce Lhotka.

„Žalobcem osvědčenými právními jednáními žalovaného, zejména převodem nemovitostí Lhotka, dochází k významnému ztížení dobytnosti dluhů žalovaného. Účelem předběžného opatření je umožnit žalobci, v případě jeho úspěchu, domoci se konečného řešení sporné věci na podkladě podané žaloby,“ uvedl soud. V podstatě tak rozhodl, že Sadílkovo Eltodo by mohlo výrazně ztížit Hájkovu cestu k dlužným finančním prostředkům, pokud by nemovitosti převedlo na třetí osobu.

Hájek koncem února letošního roku společnosti Gomanold postoupil pohledávku ve výši přes 100 milionů korun za společností Eltodo. O svém nároku zakladatel firmy už informoval představenstvo dopisem, který má INFO.CZ k dispozici. Členy představenstva Gomanold informuje, že neuhrazením Hájkovy pohledávky se mohou dopouštět trestného činu. Stejný dopis zamířil i do financujících bank společnosti Eltodo, tedy Komerční banky a ČSOB.

Spory mezi Hájkem a Sadílkem přitom nejsou první nepříjemností, s níž se musí Eltodo v poslední době potýkat. Předsedkyni představenstva firmy Hariclii Monu Sandescu stíhá podle webu Česká justice Národní centrála proti organizovanému zločinu. Jde o účastenství na úvěrovém podvodu, kterého se údajně dopustila vůči zkrachovalému Metropolitnímu spořitelnímu družstvu. Policie už případ předala státnímu zástupci s návrhem na obžalobu.

sinfin.digital